Darování nemovitosti - darující je rodič, obdarovaný - 2 dcery a to rovným dílem. Stačí napsat údaje o dvou obdarovaných, je nutné vypsat údaje o darovaných podílech, nebo je třeba sepsat dvě darovací smlouvy pro každou obdarovanou zvlášť? Může být věcné břemeno - služebnost součásti darovací smlouvy nebo musí být sepsána zvlášť jako příloha? Děkuji, Josef

ODPOVĚĎ:
Darovat lze jednou darovací smlouvou, každé dceři je darován podíl na nemovitosti. Do smlouvy je nutné identifikovat dárce i obdarované, specifikovat nemovitost, o kterou se jedná a pokud do smlouvy neuvedete velikost podílů, pak katastr nemovitostí automaticky každé dceři připíše id. 1/2 nemovitosti. Věcné břemeno může být součástí darovací smlouvy, není třena sepisovat samostatnou smlouvu, zbytečně byste hradili 2x správní poplatek.