Jsem členem s. r. o. vlastnící činžovní dům. S. r. o. se bude transformovat na SVJ. Členské podíly v s. r. o. byly vztaženy podle velikosti podlahové plochy bytů. Jelikož někteří nájemníci při založení s. r. o. nereflektovali na zaplacení podílu za svůj byt, zaplatil jsem podíl za jednoho z nájemníků já.

Nyní při transformaci na SVJ a vkládání jednotlivých bytů do katastru se chci zeptat, zda musím platit daň, nebo jsem osvobozen od daně z přijmu a z nabytí nemovitosti, když jsem si druhý byt koupil pomocí zaplacení odpovídajícího vyššího členského vkladu v s. r. o. Děkuji, Oldřich.

ODPOVĚĎ:
Převod jednotek je ve Vašem případě předmětem daně z nabytí nemovitých věcí a ne daně z příjmů. Osvobozeno je dle § 8 Zákonného opatření senátu o dani z nabytí nemovitých věcí nabytí vlastnického práva k jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru a která je ve vlastnictví právnické osoby vzniklé za účelem, aby se stala vlastníkem domu s jednotkami. Fyzická osoba, která nabývá vlastnické právo k jednotce, musí být nájemcem této jednotky, členem této právnické osoby a podílela se finančně na pořízení domu s jednotkami.
Z Vámi uvedených informací vyplývá, že byt, ve kterém jste nájemcem, je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozen. Druhý byt, který jste zaplatil za jiného nájemníka, není osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí, protože nesplňujete podmínku dle § 8 odst. 2 písm. a), a to že nejste nájemcem této jednotky. Poplatníkem daně bude s. r. o. v případě, že právní účinky vkladu do katastru nemovitostí budou do 31. 10. 2016, pokud se ve smlouvě nedohodnete, že poplatníkem bude nabyvatel. V případě, že právní účinky vkladu do katastru nemovitostí nastanou od 1. 11. 2016, budete poplatníkem Vy jako nabyvatel.