Chtěla jsem se prosím zeptat zda si mohu či nemohu uplatnit slevu na daních na syna za rok 2015. Mám dceru, 7 let, u mě v péči a syna, 10 let. Syn 12/2014 byl svěřen do péče otci. Syn má stále u mě trvalé bydliště a platím všechny poplatky spojené s bydlením včetně platby za svoz komunálního odpadu a měsíčně výživné ve výši 1500 Kč.

Ke styku mám syna 1x za 14 dní od pátku do neděle a letní prázdniny máme na půl. Otec je dlouhodobě nezaměstnaný. Jsem zaměstnaná, ale tím, že nemám syna svěřeného do péče nevím, zda peníze za něj nepropadnou státu. Mám nárok na slevu, když mi otec syna napíše čestné prohlášení, že si neuplatnil slevu na dítě? Děkuji. Alena

ODPOVĚĎ:
Daňové zvýhodnění na syna si uplatnit nemůžete. Nesplňujete podmínku § 35c odst. 1 Zákona o daních z příjmů - nežijete ve společně hospodařící domácnosti.