Sice se mě to tento rok za rok minulý netýká, ale chci se zeptat, zda dokážete poradit, co a jak vyplnit, když si člověk není s něčím jistý. Narazil jsem na web, kde poskytují vyplnění přiznání, na základě vyplnění dotazníku, jejich systém poté vše spočítá a vyplní, a pošle e-mailem vyplněný formulář. Plánuji mít kapitálový příjem ze zahraničí.

V jedné sekci se ptají, zda jsem měl příjem ze zahraničí, a umožňuje vyplnit za jakého státu, takže bych v mém případě vyplnil Panamu. Poté se ptají, zda jsem měl jakékoliv jiné příjmy, (OSVČ, pronájem, kapitálové, ostatní). Takže předpokládám, že to musím zaškrtnout a vybrat. Poté se ptají na příjmy z kapitálového majetku, a z dané země + daně. Pokud tedy vyplním stejný příjem v obou kolonkách, bude to pochopeno jako jeden příjem? Stejný problém by mohl nastat i kdybych vyplnil přiznání sám ručně. Dále, tento příjem by byl ve Švýcarských francích, ale při poslání na můj český bankovní účet, by byl přepočten, kurzem mé banky, na koruny. Nemusím tedy řešit kurz, jestliže bych měl v bankovním účtě dohledatelné záznamy, kolik korun českých jsem přijal? A jestliže je to příjem v daném státě nezdaněný, nemusím vyplňovat kolonku kolik daní jsem zaplatil v daném státě, případně mám napsat 0? Je to otázka spíše v případě, kdy bych vyplňoval přiznání sám, nemůžete samozřejmě vědět, jak ten program funguje. Musím v případě, že by byl kapitálový příjem ze zahraničí mým jediným příjmem, přiložit nějaké dokumenty? Jestliže se jedná pouze o to, že pobírám rentu z nadace sídlící v zahraničí, kam jsem investoval/investuji, a která nedaní rentu beneficientů, a já jí pouze budu přijímat na svůj bankovní účet, a platit z ní povinné zdravotní pojištění, případně dobrovolné důchodové pojištění? Děkuji. S přáním pěkného dne Tomáš

ODPOVĚĎ:
Nevím, jaký dotazník vyplňujete, nemohu poradit. Radila bych Vám ale alespoň v případě prvního přiznání navštívit daňového poradce. Příjmy ze zahraničí nejsou opravdu jednoduchá záležitost a je potřeba mít důkladně prostudované smlouvy a smlouvy o zamezení dvojímu zdanění.
Budete zdaňovat částku přepočtenou na Kč, která Vám přišla na účet.
K přiznání v případě zdanění kapitálových příjmů nemusíte nic přikládat. Všechny dokumenty uchovejte pro případnou kontrolu.