Před časem jste odpověděli na můj dotaz o osvobození od daně při prodeji zděděného družstevního bytu - byt zděděn v linii přímé. Tato skutečnost v zákonu o dani z příjmu je nově uvedená (zděděn v linii přímé), jen se chci zeptat - když je prodej bytu od daně z příjmu osvobozen. Je nutné podávat daňové přiznání?

Ve formuláři jsme nenašli žádný řádek o odečtu nebo snížení základu daně. Děkuji, Helena.

ODPOVĚĎ:
Příjmy osvobozené od daně se do přiznání k dani z příjmů neuvádějí. Z důvodu získání osvobozeného příjmu z prodeje družstevního podílu tedy není povinnost daňové přiznání podávat.
Může se však na Vás vztahovat povinnost dle § 38v Zákona o daních z příjmů oznámit finančnímu úřadu tento osvobozený příjem na speciálním formuláři, pokud by příjem z prodeje družstevního podílu byl vyšší než 5 mil. Kč.