Jsem zaměstnaná (2020-2024), pracuji na 12 hodinové směny, krátký a dlouhý týden, máme 5 týdnů dovolené, což je 188 hodin, pracovní úvazek 37,5 hod. týdně, 161 hod. za měsíc. V roce 2023 jsem byla v pracovní neschopnosti v únoru 80,5 hodin, v červnu 80,5 hod. , v září 126,5 hod. a potom do konce kalendářního roku, což jsou celé tři měsíce.

Celkem jsem odpracovala 1161,5 hodiny, nemoc byla 770,5 hodin. V nemoci jsem pokračovala i v roce 2024 od ledna do konce června, což je 966 hodin. Do zaměstnání jsem nastoupila 1.7.2024. V roce 2023 jsem vyčerpala 138 hodin dovolené. Můj dotaz zní, může mi zaměstnavatel krátit dovolenou za rok 2023 a 2024. Jak je to s plněním povinnosti odpracovat 52násobek stanovené pracovní doby? Pokud ji neodpracuji (což se asi stalo, 52 x 37,5 = 1950 hodin mínus 1161,5 hodin = 788,5 hod. (37,5 x 20 = 750 hodin), tak podle mého výpočtu mi 38,5 hodiny chybí) znamená to, že nemám nárok na celou dovolenou za kalendářní rok, tedy 188 hodin, ale pouze na poměrnou část dovolené za kalendářní rok? Nebo se dovolená krátí pouze za chybějící hodiny do celého povinného výkonu práce za rok? Kolik hodin dovolené mám nárok podle Vašeho názoru ke dni nástupu do zaměstnání? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Antonie.

ODPOVĚĎ:
Pokud neodpracujete 52násobek stanovené týdenní pracovní doby, tak nemáte nárok na dovolenou za kalendářní rok, ale pouze na poměrnou část dovolené v délce násobku celých odpracovaných týdenních pracovních dob děleno 52 krát dovolená za kalendářní rok (§ 213 odst. 1 a 4 zákoníku práce). Potom se ještě posuzuje pracovní neschopnost, kdy se za určitých podmínek pracovní neschopnost považuje za výkon práce a zahrnuje se do odpracované doby pro účely dovolené, zde se za výkon práce považuje pracovní neschopnost pouze do 20násobku stanovené týdenní pracovní doby, pokud v kalednářním roce mimo pracovní neschopnost došlo k odpracování alespon 12ti násobku stanovené týdenní pracovní doby (§216 odst. 2 a 3 zákoníku práce). Podle informací, které uvádíte jste v roce 2023 určitě mimo pracovní neschopnost odpracovala 12ti násobek stanovené týdenní pracovní doby, takže pracovní neschopnost po dobu 20ti násobku stanovené týdenní pracovní doby se bude pro účely dovolené považovaz u vás v roce 2023 za výkon práce. Zatímco za rok 2024 nemáte zatím nárok na dovolenou, ale v případě práce do konce roku bez pracovní neschopnosti byste měla mít nárok na dovolenou cca za 46 týdnů, takže 46/52 násobek. Za rok 2023 máte nárok na poměrnou část dovolené za odpracovanou dobu plus za 20ti násobek týdenní pracovní doby po dobu pracovní neschopnosti, protože jste odpracovala mimo pracovní neschopnost 12ti násobek stanovené týdenní pracovní doby, takže pro účely dovolené jste "odpracovala" 1161,5 hodin + 750 hodin (20 x 37,5 hodin 20ti násobek týdenní pracovní doby - pracovní neschopnost) = 1911,5 hodin / 37,5 = 50,97 násobek stanovené týdenní pracovní doby, což je 50násobek odpracované celé týdenní pracovní doby, máte nárok na poměrnou část dovolené 50/52 x 188 hodin = 181 hodin po zaokrouhlení. Takže máte nárok na za rok 2023 na 181 hodin dovolené, do nároku na dovolenou za kalendářní rok Vám chybí 38,5 odpracovaných hodin. Za rok 2024, když vezu, že do konce roku už nebudete v pracovní neschopnosti, vychází nárok na dovolenou za 984 + 750 hodin = 1734 hodin / 37,5 hodin = 46,24 násobek stanovené týdenní pracovní doby = 46/52 x 188 hodin = nárok na 167 hodin dovolené za rok 2024. Takže pokud sečteme zybtek dovolené za rok 2023 v délce 43 hodin + dovolenou za rok 2024 v délce 167 hodin, tak Vám zbývá 210 hodin dovolené. V případě další pracovní neschopnosti za rok 2024 by došlo ke kratšímu nároku na dovolenou.