Máme zaměstnankyni, která po ukončení rodičovské dovolené nenastoupila zpátky do zaměstnání. Evidujeme jí tedy už druhý týden neomluvenou absenci. Telefon nezvedá, na maily nereaguje. Byl jí zaslán vytýkací dopis, čekáme na odpověď. Před nástupem na mateřskou dovolenou zaměstnankyně měla ještě starou nevyčerpanou dovolenou. Můj dotaz zní: Můžeme jí při ukončení zaměstnání kvůli současné absenci krátit starou nevyčerpanou dovolenou? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle § 223 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může dovolenou krátit jen za neomluveně zameškanou směnu, a to o počet neomluveně zameškaných hodin; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn lze sčítat.
Dovolená, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se krátí pouze z důvodu podle odstavce 1, který vznikl v tomto roce.
Starou nevyčerpanou dovolenou proto krátit nelze.