Děláme v nepřetržitém provozu (12hod. směny / krátký a dlouhý týden). Zaměstnavatel nám zajišťuje 1 teplé jídlo za 12hodinovou směnu. Máme nárok i na stravenky, když máme jenom jedno jídlo? Podle zaměstnavatele nárok nemáme. Děkuji, Ctibor

ODPOVĚĎ:
Právní předpisy neukládají zaměstnavateli povinnost zajistit zaměstnancům ani oběd, a ani jim poskytnout stravenky, zaměstnavatel má pouze povinnost nejdéle po 6-ti hodinách nepřetržité práce poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech (§ 88 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění). Ano, zaměstnavatelé mohou poskytovat zaměstnanců stravenky, ale je to jen určitá forma benefitu, rozhodně to není jejich povinnost. Pokud tedy zaměstnavatel je poskytovat nechce, postupuje v souladu se zákonem.