Náš (dnes již bývalý) zaměstnanec ve dnech 1.7., 4.7., 7.7., 8.7. a 11.7.2016 se bez omluvy nedostavil do zaměstnání (nastoupil 1.7.2016 do jiné firmy). Dne 11.7.2016 převzal osobně okamžité zrušení pracovního poměru ke dni 11.7.2016. Dne 5.7. a 6.7.2016 byl státní svátek. Náleží mu mzda za tyto dva dny svátků nebo je lze také považovat za absenci? Děkuji, Jindřiška

ODPOVĚĎ:
Pokud měl zaměstnanec v dny svátku naplánovanou směnu a nedostavil se bez omluvy, plat nebo mzda mu nenáleží. Pokud však v tyto dny pracovat neměl a měly mu být „proplaceny“ jako svátek, pak by mu měly být proplaceny, i když dny před svátkem i o něm bez omluvy nepřišel do zaměstnání. Neomluvená absence se musí posuzovat za jednotlivé dny, kdy skutečně zaměstnanec nepřišel do zaměstnání, ačkoliv měl.