Mám dotaz k proplácení pracovní činnosti o svátcích. I přes časté diskuse na toto téma mi není tato otázka jasná. Prosím o vysvětlení následujících příkladů:
Pracovník pracuje v běžném režimu pondělí až pátek – 40-ti hodinová týdenní pracovní doba,

- pracovní pohotovost – od středa (svátek) 07,00 hod. – do čtvrtek (běžný všední den) 07,00 hod. – v této době od 08,00 hod. do 12,00 hod. - výkon práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu
- pracovní pohotovost – od pondělí (svátek) 07,00 hod. – do úterý (běžný všední den) 07,00 hod. – v této době od 20,00 hod. do 23,00 hod. - výkon práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu
- pracovní pohotovost – od neděle (svátek) 07,00 hod. – do pondělí (běžný všední den) 07,00 hod. – v této době od 08,00 hod. do 11,00 hod. - výkon práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu
- někdy bývá vysvětlováno, že příplatek za pohotovost ve svátek (všední den), ale jinak v pracovní době, nelze tedy poskytnout, protože to je již placeno tzv. státem (jaký by pak byl rozdíl mezi pracovníkem, který musí být k dispozici a tzv. na písknutí pracovat a mezi pracovníkem, který např. odjel na výlet). Prosím o specifikaci, zda se jedná o přesčas (ohodnocovaný jako všední den nebo jako S/N či svátek a jakým způsobem), nebo se nejedná o přesčas a lze poskytnout po dohodě pouze příplatek ve výši průměrného výdělku. Rád bych znal všechny náležitosti u daných příkladů a jak se k nim došlo. Moc děkuji Miloš

ODPOVĚĎ:
Pracovní pohotovost je upravena v § 95 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce v platném znění, a to následovně:
(1) Pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna podle § 140.
(2) Za výkon práce v době pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci mzda nebo plat; odměna podle § 140 za tuto dobu nepřísluší. Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je prací přesčas (§ 93).
(3) Pracovní pohotovost, při které k výkonu práce nedojde, se do pracovní doby nezapočítává.
Dle § 140 ZP pak platí:
Za dobu pracovní pohotovosti [§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95] přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
Dle § 348 odst. 1 písm. d) ZP platí:
Za výkon práce se považuje doba, kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí.
Neuvádíte, zda jste odměňován mzdou nebo platem, odměna za práci ve svátek se pak bude řídit buď § 115 ZP (mzda) nebo § 135 ZP (plat). Zákon nevylučuje souběh odměny za pracovní pohotovost a náhradu mzdy nebo případně nekrácení platu za svátek z důvodu odpadnutí směny ve svátek.
Př. 1
- pracovní pohotovost – od středa (svátek) 07,00 hod. – do čtvrtek (běžný všední den)
07,00 hod. – v této době od 08,00 hod. do 12,00 hod.
Zde 7-8 odměna za pracovní pohotovost, 8-12 se jedná o práci ve svátek (odměna dle § 135 ZP), nejedná se o práci přesčas za předpokladu, že na tuto dobu máte rozvrženou směnu a pracoval byste, pokud by nebyl svátek, 12 – 7 odměna za pracovní pohotovost. Po dobu, kdy máte rozvrženu směnu v tento den a držel jste pouze pracovní pohotovost (nepracoval), Vám současně s odměnou za pracovní pohotovost náleží i náhrada mzdy, popř. se Vám plat nekrátí.
Př. 2
pracovní pohotovost – od pondělí (svátek) 07,00 hod. – do úterý (běžný všední den)
07,00 hod. – v této době od 20,00 hod. do 23,00 hod.
Zde 7 – 20 odměna za pracovní pohotovost, za dobu, kdy byste měl normálně naplánovanou směnu, a pracoval byste, nebýt svátku i náhrada mzdy, popř. by se Vám plat nekrátil.
20 – 23 práce ve svátek a i práce přesčas, pokud na tuto dobu nemáte normálně naplánovanou směnu, navíc 22 – 23 práce v noci
23 – 7 odměna za pracovní pohotovost.
Př. 3
pracovní pohotovost – od neděle (svátek) 07,00 hod. – do pondělí (běžný všední den)
07,00 hod. – v této době od 08,00 hod. do 11,00 hod. -výkon práce nad stanovenou týdenní
pracovní dobu
Zde 7 – 8 odměna za pracovní pohotovost, 8-11 práce ve svátek, práce v so a ne, práce přesčas, neboť i kdyby nebyl svátek, v daný den byste nepracoval, 11 – 07 odměna za pracovní pohotovost.