Od roku 2017 pracuji jako vedoucí vychovatelka na ZŠ (10. platová třída) a smlouvu mám již na neurčito. Nyní se mám vracet po rodičovské dovolené (3 roky) zpět a bylo mi zaměstnavatelem nabídnuto místo pouze vychovatelky (9. platová třída) a tím pádem i nižší mzda. Vím, že nemusí po rodičovské dovolené držet pozici, ale může mi i změnit platovou třídu? A pokud nebudu souhlasit s novou nabídkou, mám právo na odstupné? Chtěla bych vědět, jaké mám možnosti. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Záleží proto na tom, co máte uveden v pracovní smlouvě. Pokud nově nabízená práce této smlouvě odpovídá může zaměstnavatel také snížit platovou třídu. Ta by měla odpovídat nejnáročnějším vykonávaným pracem. Změní-li se náplň práce, může dojít i ke snížení platové třídy.
I případné právo na odstupné bude třeba posoudit podle toho, zda odmítnutá nabídka bude odpovídat Vaší pracovní smlouvě. Pokud ano, nárok na odstupné nevznikne a nevznikne ani výpovědní důvod ze strany zaměstnavatele. Pokud nabídka neodpovídá, může vzniknout nárok na odstupné.