Byla jsem součástí týmu datových specialistů (tým zákaznické podpory) o 4 lidech. Zaměstnavatel v dubnu 2024 propouštěl, zůstaly jsme na práci dvě (kolegyně bude v listopadu 2024 odcházet na MD). Dostaly jsme na starost klienty od odejitých kolegů a nad rámec obvyklých činností také fakturace klientů a přechod na nový CRM systém a jeho testování.

Ze širšího týmu zůstal 1 programátor (ze čtyř) a opustila nás produktová manažerka. Aplikace, na které pracuji, se má prodávat (s pravděpodobností 60-80%). Firma proto za těhotnou kolegyni nehledá náhradu. Přitom zaškolení nového člověka trvá 3 měsíce, funguje nejdříve po půl roce. Objem činností, které vykonávám se ztrojnásobil, nově reportuji finanční data a stoupá tlak na zvyšování profitu i spokojenosti klientů, která kvůli organizačním změnám klesá - nestíháme doručovat. Ačkoliv se aktivně a opakovaně zajímám o to, co se mnou bude, a upozorňuji na fakt, že se objem práce nedá zvládnout v počtu 2 lidí (posléze jednom člověku), nikdo z vedoucích neposlouchá, pouze mlží, bagatelizují. Odpověď nejvyššího managementu je, že máme zvýšit efektivitu práce, obrátit se na tým lídra (od dubna mám už třetího, druhý odpadl, i když nás utvrzoval v tom, že se nic neděje a pokračujeme v naší práci jako obvykle), nebo odejít - doslova prý jsou "dveře jsou dokořán". Penězi mi nikdo objem práce nekompenzuje, podle tabulek jsem údajně nad průměrem trhu. Začínám mít zdravotní problémy ze stresu, nejistoty a přetížení (žlučník, opakovaná blokace zad). Jsem diabetik I. typu a samoživitelka. Situace trvá od dubna, tlak na výkon a množství požadavků se zvyšuje. Zaměstnavateli jsem řekla přímo, že bych chtěla s prodejem nástroje skončit z organizačních důvodů a dostat odstupné (ve firmě budu koncem listopadu 5 let). Bylo mi řečeno, že o této možnosti neuvažuje, že mi chce nabídnout přesun do firmy kupující produkt. Nově se ke mně doneslo, že mě chtějí té firmě outsourcovat. Existuje možnost dát výpověď a požadovat po zaměstnavateli odstupné z organizačních důvodů (výrazná změna podmínek práce)? Má smysl jít do právního sporu? Mockrát děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pokud přidělované úkoly odpovídají pracovní smlouvě, bránit se nelze. Zaměstnavatel je podle § 38 zákoníku práce povinen přidělovat zaměstnanci práci dle pracovní smlouvy. Jakoukoli jinou práci může zaměstnanec odmítnout.
Pokud jde o odstupné z organizačních důvodů, nárok vzniká pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn.
Při výpovědi ze strany zaměstnance nikdy nárok na odstupné nevzniká.