Zjistil jsem, že zaměstnavatel mi strhl osobní ohodnocení kvůli čerpání řádné dovolené, aniž by mě o tom informoval. Zjistil jsem až z výplatní pásky. Lze to takto provádět? Děkuji za odpověď. Řehoř.

ODPOVĚĎ:
Pro odpověď je důležité, zda pracujete v soukromém sektoru (odměňování mzdou) nebo ve veřejném sektoru (odměňování platem).
V soukromém sektoru není osobní ohodnocení nijak upraveno zákonem a ani judikatura k tomu příliš nevyjadřuje.
Ve veřejném sektoru je osobní ohodnocení upraveno § 131 zákoníku práce. Toto ustanovení bylo před krátkou dobou novelizováno, takže také umožňuje větší zásahy.
Nicméně postup zaměstnavatele při nakládání s osobním ohodnocením nesmí být diskriminační, zaměstnavatel musí přistupovat ke všem zaměstnancům stejně.
Řádná dovolená je navíc zákonem uznaná překážka v práci a její čerpání dle mého názoru nelze takto sankcionovat.
Doporučuji proto obrátit se na místně příslušný inspektorát práce (www. suip.cz).