Nastoupil jsem do práce. Podepsal jsem smlouvu, ve které bylo uvedeno, že budu rozvážet jídlo vlastním vozem. V práci jsem měl 13.9.2024 dopravní nehodu a vůz je nepojízdný. Informoval jsem zaměstnavatele a poslal jsem i foto mého nabouraného vozu. Dnes (06.10.2024) mi přišel dopis, ve kterém mi zaměstnavatel vyhrožuje finančními sankcemi, že jsem nenastoupil na směnu.

Nemohl jsem nastoupit, protože vůz je zničený a nepojízdný. Byla přivolána PČR, Městská policie a hasiči. Po vyšetření nehody, jsem zavolal na asistenční službu a ta mi zařídila odtah vozu. Po přijetí odtahové služby, byl vůz naložen na odtahové vozidlo a odvezeno. Můj vůz je do dnes (06.10.2024) nepojízdný a já vůz prodám protože odhad škody je vysoký a já neměl bohužel sjednané havarijní pojištění a na opravu vozu nemám finanční prostředky. Odhad škody na místě byl vysoký, ale po prohlédnutí vozu bude vyšší. Prosím o pomoc, jak jsem mohl nastoupit na jízdu, když jsem byl účastník dopravní nehody a vůz by nepojízdný.

ODPOVĚĎ:
Pokud jde skutečně o pracovní smlouvu, pak je to zaměstnavatel, kdo je povinen poskytnout zaměstnanci prostředky k výkonu práce. Pokud není pojízdné Vaše vozidlo, měl by situaci řešit primárně zaměstnavatel a umožnit Vám výkon práce.
Postup zaměstnavatele se podle Vašich informací jeví jako nesprávný, doporučuji proto obrátit se na místně příslušný inspektorát práce (www.suip.cz).