Pracuji jako administrativní pracovnice. Jsem ve 12. týdnu těhotenství a zaměstnavatel mi 30.7.2024 oznámil, že mě k 1.9.2024 chce přesunout na jinou pozici (to ještě nevěděl, že jsem těhotná). Nová pozice by pro mě znamenala změnu názvu pozice a pravděpodobně i mírné snížení mzdy. A jiného šéfa samozřejmě, také jiný tým. Musím jako těhotná do jiného týmu přejít?

Nový šéf chce bohužel i po těhotných kolegyních dojíždění do kanceláře, což je pro mě 2 hodiny tam a 2 hodiny zpět. Musím na přesun kývnout, nebo mohu do začátku mateřské dovolené MD zůstat na své stávající pozici? Moc děkuji.

ODPOVĚĎ:
V této situaci je důležité, zda nová pozice odpovídá Vaší pracovní smlouvě, nebo jestli by znamenala její změnu.
Pokud nová pozice odpovídá druhu práce a místu výkonu práce, které máte uvedeny ve Vaší pracovní smlouvě, pak Vás zaměstnavatel může přesunout i bez Vašeho souhlasu.
V případě, že by muselo dojít ke změně pracovní smlouvy, musel by být uzavřen dodatek, s nímž byste musela souhlasit. K souhlasu a k podpisu Vás nemůže nikdo nutit. Zaměstnavatel by pak byl povinen Vám nadále přidělovat práci podle pracovní smlouvy.