Je nutné sepsat dohodu o vypořádání majetku s tím, že společný byt, kterého jsme oba vlastníky půl na půl, zůstane nadále v podílovém vlastnictví, dokud dcera nedostuduje? Chtěla bych zůstat bydlet v bytě s tím, že se potom byt prodá (případně jeden z manželů druhého vyplatí)? Tzn. mohou manželé souhlasně dohodnout, že budou nadále vlastníky ideální poloviny bytu, ve kterém zůstanu bydlet s dcerou, aniž by ti bránilo nespornému rozvodu? Děkuji za váš čas. Radislava.

ODPOVĚĎ:
Ano, takto můžete postupovat a bránit smluvenému rozvodu to nebude. Tedy můžete sepsat dohodu, podle které byt, který byl v SJM, bude podílovým spoluvlastnictvím a můžete si i dohodnout, za jakých okolností bude v budoucnu byt vyřešen. Pro účely rozvodu je důležité, že jste se dohodli, že byt bude v podílovém spoluvlastnictví.