Mám dotaz ohledně koupi a prodeje cenných papírů. Když před manželstvím vlastní (nakupuje) jeden z budoucích manželů například akcie nebo podílové listy, které by v průběhu manželství prodal, budou finance z akcii (cena akcie + zhodnocení) výlučně jeho majetkem, nebo spadají do SJM, ačkoli je nakoupil před sňatkem? A v případě, že by akcie nakoupil před manželstvím a prodal po rozvodu, režim SJM se na ně nevztahuje?

ODPOVĚĎ:
Podle ust. § 709 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, součástí společného jmění manželů je zisk (nárůst hodnoty určitého majetku) z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. Tedy v případě prodeje cenného papíru bude jeho cena stále toho z manželů, který cenné papíry pořídil, ale zhodnocení již bude předmětem vypořádání SJM. Pokud by akcie nakoupil před manželstvím a prodal po rozvodu, pak se není z čeho vypořádávat a ve světle aktuální judikatury by zisk nebyl předmětem vypořádání, neboť nebyl za manželství fakticky vyplacen.