Máme pozemek koupený před svatbou na půl a dům postavený jako manželé. Může se prodat pozemek a půl domu bez souhlasu druhého?

ODPOVĚĎ:
Pozemek ani dům na něm nemůžete prodat bez souhlasu druhého, pokud je dům veden jako společné jmění manželů. A i kdyby byl pozemek v podílovém spoluvlastnictví a dům na něm v SJM, tak to nelze, neboť pozemek bez domu prodat nemůžete s ohledem na to, že podle Občanského zákoníku je stavba součástí pozemku. Bylo by to možné pouze v případě, že by byl dům i pozemek v podílovém spoluvlastnictví. To by kterýkoliv z manželů mohl prodat svůj podíl. Ovšem pozor, pokud byste v domě jako manželé vedli společnou domácnost, tak ani tak nemůžete polovinu prodat bez souhlasu druhého.