Mám nárok si po OSSZ písemně vyžádat kopii elektronického dokumentu, na základě kterého mě zde můj zaměstnavatel s. r. o. odhlásil z evidence pojištění v době rodičovské dovolené? Pracovní poměr mezi zaměstnavatelem a mnou nebyl přesto nijak rozvázán. Může se  tato již uskutečněná odhláška zpětně měnit?

Jak je to s archivací těchto elektronických dokumentů? Pracovníci na OSSZ mi nechtějí tento dokument vydat ani na písemnou žádost. Je postup těchto pracovníků na OSSZ v souladu se zákonem? Měl by se tento elektronický dokument, který zaměstnavatel zaslal i na zdravotní pojišťovnu shodovat tedy i s dokumentem zaslaným na OSSZ? Na zdravotní pojišťovně mi tento dokument týkající se i mé osoby bez problémů vydali, a jména ostatních zaměstnanců zde v souladu se zákonem vymazali. Zde tedy ještě v příloze zasílám tento elektronický dokument ze zdravotní pojišťovny. Mockrát děkuji, Simona

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že žádný právní předpis neukládá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) povinnost Vám kopii dokumentu vydat. Nicméně pokud z Vašeho pohledu k ukončení pracovního poměru nedošlo, máte několik možností:
Můžete se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) se žádostí o vydání Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Tento informativní list obsahuje přehled dob důchodového pojištění, případně náhradních dob pojištění, uložených v evidenci ČSSZ. Žádost o IOLDP je zapotřebí poslat na adresu: ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5. ČSSZ má na zaslání IOLDP lhůtu 90 dní od doručení žádosti, zpravidla však IOLDP zasílá dříve. Více informací včetně odkazu na tiskopis žádosti o vydání IOLDP najdete zde: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/informativni-osobni-list-duchodoveho-pojisteni.htm
Pokud ve svém IOLDP najdete chybějící doby pojištění (bude v něm uvedeno ukončené poslední zaměstnání, přestože z Vašeho pohledu trvá), máte právo se znovu obrátit na ČSSZ, doložit kopie příslušných dokumentů prokazujících trvání doby pojištění (například kopii pracovní smlouvy uzavřené na dobu neurčitou), uvést skutečnost, že k ukončení pracovního poměru nedošlo a požádat o opravené vydání IOLDP. Nicméně toto se netýká údajů za rok, který bezprostředně předchází roku, v němž o IOLDP žádáte.
Jestliže s Vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, ale neučinil tak písemně nebo Vám písemný dokument nedoručil, velmi pravděpodobně tím porušil pracovněprávní předpisy. V takovém případě se můžete rovněž obrátit na oblastní inspektorát práce (OIP), který je oprávněn kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z pracovněprávních předpisů. Kontaktní údaje příslušného OIP najdete na adrese: www.suip.cz