Syn je žákem střední školy. Byl na část dne odeslán ze školy. Podezření, že je pod vlivem drog. Jednalo se o orientační testování ze slin. Následně další den návštěva adiktologickeho pracoviště. Standartní test na drogy negativní. Škola, ale počítá tu část dne, kdy syna poslala domů za neomluvené hodiny. Má na to právo? S pozdravem.

ODPOVĚĎ:

Platná právní úprava není natolik podrobná, aby bylo možné dát na Váš dotaz jednoznačnou odpověď. V souvislosti s Vámi popisovanou situací lze odkázat na § 67/1 a 3 školského zákona, dle nichž platí, že:
„… zákonný zástupce nezletilého žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku jeho nepřítomnosti.
Podmínky pro omlouvání neúčasti žáka ve vyučování a pro uvolňování žáka z vyučování stanoví školní řád. “
V první řadě Vám proto doporučuji nahlédnout do školního řádu dané školy, kde by měla být pravidla pro omlouvání absence upravena podrobněji.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)