Chtěla bych se zeptat na dohledy nad žáky. Jedná se o druhý stupeň. Máme dvě budovy a žáci končící po šesté hodině odchází domů nebo na obědy. Jídelna je právě ve druhé budově. Přímo v jídelně jsou dohledující učitelé, další učitel, který žáky odvedl do šatny tam stojí, dokud žáci neodejdou. Mě ale zajímá, zda žáci mohou přecházet sami z jedné do druhé budovy.

Učím ve škole téměř 27 let, ale nikdy jsme to neřešili. Jedná se o žáky od asi 12 do15 let. Jak tuto situaci vyřešit, aby nedošlo k možným problémům.

ODPOVĚĎ:
Platná právní úprava je v otázce zajišťování bezpečnosti žáků základních škol, resp. výkonu dohledu nad nimi, dosti kusá – nabízí pouze obecná pravidla, podrobnosti jsou ponechány na školním řádu (který by měl zohledňovat podmínky a možnosti každé konkrétní školy).
V nejobecnější rovině lze vyjít z § 29/2 školského zákona, dle něhož platí, že:
„Školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Ministerstvo stanoví vyhláškou opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání ve školách a školských zařízeních a při činnostech s ním souvisejících. “
Odpovědnost za zajištění dohledu nad nezletilými žáky ve škole a školském zařízení je svěřena do rukou ředitele (§ 164/1 písm. h) školského zákona), který by měl podrobnosti výkonu dohledu vtělit do školního řádu.
Základní pravidla zajišťování bezpečnosti žáků základních škol jsou zakotvena v § 3 vyhlášky o základním vzdělávání, dle něhož platí, že:
„Bezpečnost a ochranu zdraví žáků ve škole, při vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, a při akcích konaných mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje právnická osoba, která vykonává činnost školy, svými zaměstnanci, vždy však nejméně jedním pedagogickým pracovníkem. Zaměstnance, který není pedagogickým pracovníkem, může ředitel školy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků určit pouze, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy.
Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, kdy místem pro shromáždění žáků není místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, se zajišťuje bezpečnost a ochrana zdraví žáků na předem určeném místě 15 minut před dobou shromáždění. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví žáků na předem určeném místě a v předem určeném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce škola oznámí nejméně 2 dny předem zákonným zástupcům žáků. “
Další pravidla pro zajištění bezpečnosti žáků (resp. dohledu nad nimi) jsou zakotvena v § 6 vyhlášky č. 263/2007 Sb. (tato vyhláška se vztahuje toliko na školy a školská zařízení zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí). Dle tohoto ustanovení konkrétně platí, že:
„Dohled k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ve škole nebo školském zařízení při výchově a vzdělávání a s nimi souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb se vykonává v zájmu předcházení škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí.
Ředitel školy nebo školského zařízení určuje provádění dohledu nad žáky. Vychází z konkrétních podmínek a přihlíží zejména k vykonávané činnosti, věku žáků a jejich rozumové vyspělosti, dopravním a jiným rizikům.
Pedagogický pracovník koná podle rozvrhu dohled nad žáky zejména ve škole před vyučováním, o přestávkách mezi vyučovacími hodinami, podle potřeby při přecházení žáků mezi budovami školy, do zařízení školního stravování a do školní družiny. Jestliže ředitel školy povolí žákům pobyt ve škole před vyučováním, mezi dopoledním a odpoledním vyučováním nebo po vyučování, zabezpečí jejich dohled. Dohled ve škole začíná nejméně 15 minut před začátkem dopoledního vyučování a 15 minut před začátkem odpoledního vyučování a končí nejdříve ukončením výchovy a vzdělávání nebo poskytováním školských služeb.
Pedagogický pracovník vykonává podle pokynů ředitele dohled i mimo školu a školské zařízení, zejména při kurzech, exkurzích a jiných činnostech vyplývajících ze školních vzdělávacích programů nebo učebních dokumentů, při účasti na soutěžích, přehlídkách, popřípadě při jejich přípravě a na jiných akcích organizovaných školou nebo školským zařízením.
Při akcích konaných mimo školu nebo školské zařízení, kdy místem pro shromáždění žáků není škola nebo školské zařízení, začíná dohled nejpozději 15 minut před dobou shromáždění na určeném místě. Po skončení akce dohled končí na předem určeném místě a v předem stanoveném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce se oznámí nejméně jeden den před konáním akce zákonným zástupcům žáků.
Dohled může vykonávat vedle pedagogického pracovníka i jiný zletilý zaměstnanec školy nebo školského zařízení, jestliže byl o výkonu tohoto dohledu řádně poučen. O tomto poučení se provede záznam. “
Ve třetím z výše citovaných odstavců je výslovně zmíněn i dohled nad žáky při přecházení z jedné školní budovy do druhé, nikoli ovšem jako povinně vykonávaný, nýbrž jako vykonávaný „dle potřeby“. Je tedy na řediteli školy, aby zvážil konkrétní situaci, hrozící rizika a následně (ideálně ve školním řádu) určil, zda a jak bude vykonáván dohled nad žáky. Jako inspirace může v této souvislosti posloužit Metodický pokyn č. j. 37 014/2005-25, k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, který je dostupný zde:
https://msmt.gov.cz/dokumenty/metodicky-pokyn-k-zajisteni-bezpecnosti-a-ochrany-zdravi-deti-zaku-a-studentu-ve-skolach-a-skolskych-zarizenich-zrizovanych-ministerstvem-skolstvi-mladeze-a-telovychovy
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
vyhláška č. 48/2005 Sb. , o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky
vyhláška č. 263/2007 Sb. , kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí