Jak je to s ohlášením stavby pergoly o rozměrech do 30m2 pro podnikatelskou činnost na pronajatém pozemku. Děkuji. Přeji hezký den, Nina.

ODPOVĚĎ:
Vzhledem k tomu, že Váš dotaz směřuje k pergole, předpokládám, že se má jednat o přístavbu již existující budovy. Přístavbou je taková změna dokončené stavby, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje, přičemž přístavba je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou (§ 2/5 písm. b) stavebního zákona). Na přístavbu se aplikují stejná ustanovení stavebního zákona, jako na stavbu (jak vyplývá z § 2/4 stavebního zákona).

Ve Vámi popsaném případě si lze představit v zásadě tři varianty řešení:
1/ Pouze územní souhlas:
Pakliže bude stávající budova po přístavbě pergoly splňovat následující podmínky:

- bude se jednat o stavbu o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky,
- bude se jednat o nepodsklepenou stavbu,
- stavba nebude obsahovat obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění,
- stavba nebude sloužit k ustájení nebo chovu zvířat,
- stavba nebude sloužit k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů,
- nebude se jednat o jaderné zařízení,
bude pro přístavbu pergoly zapotřebí získat pouze územní souhlas (jak vyplývá z § 96/2 písm. a) ve spojení s § 103/1 písm. e) bodu 1. stavebního zákona). Tuto variantu však ve Vašem případě dle znění dotazu spíše nepředpokládám.

2/ Územní souhlas a ohlášení stavby:
Pakliže bude stávající budova po přístavbě pergoly splňovat následující podmínky:
- bude se jednat o stavbu do 50 m2 celkové zastavěné plochy a do 5 m výšky,
- bude se jednat o stavbu s jedním nadzemním podlažím, podsklepenou nejvýše do hloubky 3 m,
bude pro přístavbu pergoly zapotřebí získat jak územní souhlas, tak souhlas s ohlášením stavby (jak vyplývá z § 96/2 písm. b) ve spojení s § 104/1 písm. d) stavebního zákona).

3/ Územní rozhodnutí a stavební povolení:
V ostatních případech bude zapotřebí získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

V tomto ohledu Vám v každém případě doporučuji navštívit místně příslušný stavební úřad a Váš stavební záměr zde konzultovat.
Má-li být přístavba pergoly realizována na pronajatém pozemku (tzn. že stavebník nebude vlastníkem pozemku, na němž bude pergola stát), bude zapotřebí získat svolení vlastníka předmětného pozemku (tedy pronajímatele). Tento souhlas může mít podobu zvlášť uděleného písemného souhlasu, nebo může být zachycen přímo v nájemní smlouvě (§ 96/3 písm. a) ve spojení s § 86/3 stavebního zákona).

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/