Je mi 27 let a diagnostikovali mi paranoidní schizofrenii. Osobně si myslím, že takto závazné onemocnění nemám, protože psycholog řekl, že učinil na základě chudého obrázku. žiju s matkou, která mě psychicky šikanuje a chce mě znesvéprávnit. V minulosti jsem byla 4x pro její šikanu hospitalizována na psychiatrii a pravidelně docházím k ambulantnímu psychiatrovi.

Já se vás tímto ptám: má moje matka na základě předchozích hospitalizací šanci na znesveprávnění? Nebo co je je potřeba k odebrání svéprávnosti? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
V současnosti není možné člověka svéprávnosti zcela zbavit, je možné jeho svéprávnost pouze omezit, a to nejdéle na tři roky. Omezení svéprávnosti upravují § 55 - 65 zákona č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník). Podle těchto ustanovení může soud omezit svéprávnost člověka v rozsahu, v jakém člověk není pro duševní poruchu, která není jen přechodná, schopen právně jednat, a vymezí rozsah, v jakém způsobilost člověka samostatně právně jednat omezil. Současně platí, že omezit svéprávnost člověka lze jen tehdy, hrozila-li by mu jinak závažná újma a nepostačí-li vzhledem k jeho zájmům mírnější a méně omezující opatření.
To, zda bude Vaše svéprávnost omezena, závisí tedy na tom, zda opravdu trpíte duševní poruchou, která není jen přechodná a kvůli které nejste schopna právně jednat a zda by Vám bez omezení svéprávnosti hrozila vážná újma. Pouze na základě informací uvedených ve Vašem dotazu nejsem schopná posoudit, zda jsou ve Vašem případě tyto podmínky splněny či nikoliv - tyto okolnosti posuzuje vždy soud. Pokud matka podá návrh na omezení Vaší svéprávnosti, soud by měl vyslechnout i Vás a zjistit Váš názor, případně nařídit zpracování znaleckého posudku ohledně vašeho psychického (duševního) stavu. Na základě zjištěných informací pak soud rozhodne, zda Vaši svéprávnost omezí či nikoliv.