Chtěla bych Vás požádat o radu, zda mám uhradit níže uvedenou částku, která měla vzniknout mým zaviněním bytovému družstvu. Mám spor s bytovým družstvem, které mi neoprávněně (konzultovala jsem s advokátem) účtovalo dvojnásobné platby do fondu oprav, protože jsem byt pronajímala.

Advokát, na kterého jsem se obrátila, považoval tyto platby za neoprávněné a družstvo se tak mělo dopustit bezdůvodného obohacení. Advokát
mi ale doporučil ustoupit od žaloby, protože můj nárok na navrácení plateb je již promlčený (rok 2011 a dříve) - ještě jen pro doplnění, když jsem se
domáhala svých nároků u družstva ústně dříve, bylo mi jasně naznačeno, že družstvo mi pronájem zakáže, což bylo dle stanov v jeho kompetenci. Proto
jsem nemohla oficiálně nárok vznést dříve, ale až nyní, kdy je družstvo v likvidaci a byty byly převedeny do osobního vlastnictví a nemusí mi tedy
nikdo nájem povolovat. Já jsem přesto ještě poslala družstvu oficiální žádost do jejich datové schránky, aby mi neoprávněně účtované platby vrátilo s tím, že jsem uvedla: "V případě nevyhovění mému požadavku jsem připravena domáhat se svého nároku soudní cestou." Nyní jsem dostala mailem vyjádření advokáta zastupujícího bytové družstvo, že mému požadavku nevyhoví a platby byly prý oprávněné. I když s tímto nesouhlasím, akceptuji doporučení, které mi dal advokát, a soudit se nebudu, protože z důvodu promlčení by mi soud pravděpodobně nevyhověl. Advokát družstva nyní ale po mně požaduje toto:
Výzva podle § 142a občanského soudního řádu k úhradě xxx Kč. Jelikož Vaše „Žádost o vrácení přeplatku za platby do fondu oprav ze dne xxx" obsahovala právní argumentaci a výklad právních předpisů včetně upozornění na domáhání se Vašeho nároku soudní cestou, tak likvidátorovi BD xxx nezbylo nic jiného, než vyhledat právní pomoc a zadat zpracování tohoto stanovisko, které Vám ušetří další náklady v soudním řízení. Vyzývám Vás k úhradě dosud vzniklých nákladů právního zastoupení vzniklých Vaším zaviněním BD xxx dle advokátního tarifu (viz příloha č. 4) ve výší xxx Kč do 15.4.2015 na ucet cislo xxx. Požadovaná částka je cca 10.000,- Kč. Domnívám se, že advokát družstva nemůže určit vinu jedné či druhé strany. Mně koneckonců také již vznikly náklady na právní zastoupení, když jsem oprávněnost nároků konzultovala s advokátem. Vím, že podle § 142a občanského soudního řádu musí strany 7 dní před podáním žaloby požádat o úhradu nákladů, aby jim je v případě výhry soud přiznal. Jelikož ale žalobu na družstvo podávat nebudu, potřebuji vědět, zda mám na výzvu reagovat a částku uhradit, aby po mně nemohla být později vymáhána s případnými dalšími úroky a poplatky. Děkuji, Jarmila

ODPOVĚĎ:
Občanský soudní řád v ust. § 147 odst. 1 stanoví, že "Účastníku nebo jeho zástupci může soud uložit, aby hradili náklady řízení, které by jinak nebyly vznikly, jestliže je způsobili svým zaviněním nebo jestliže tyto náklady vznikly náhodou, která se jim přihodila." Z tohoto ustanovení lze dovodit, že pokud jste protistraně zaslala předžalobní výzvu a protistrana se obrátila na advokáta, vznikly jí náklady, které by po Vás případně mohla vymáhat i soudně. Doporučovala bych tedy částku uhradit. Pokud byste mi sdělila částku přeplatku, spočítala bych, zda náklady 10.000,-Kč jsou ze strany advokáta protistrany oprávněné. Dále bych doporučovala zvážit, zda věc neřešit trestní cestou jako trestný čin zpronevěry, pokud Vám družstvo něco účtovalo dvakrát, zajisté to není v pořádku.