11/2011 jsem koupil nemovitost na kupní smlouvu. V 08/2012 na mě jako na kupujícího i na toho kdo mi nemovitost prodal, byla podána žaloba na určení vlastnického práva nevlastním bratrem prodávajícího, jenž se domnívá, že darovací smlouva na nemovitost, podle které se stal prodávající vlastníkem nemovitosti je neplatná.

Na katastru nemovitostí byla vložena poznámka spornosti. Navíc jsem zjistil, že na adrese nemovitosti má trvalý pobyt cizinka, družka žalobce, která má i exekuce. S poznámkou spornosti ji nemohu odhlásit z pobytu. V 11/2012 mi bylo doručeno usnesení o zastavení řízení z důvodu nezaplacení soudního poplatku. Do nynější doby se nic neděje. Všechny práce na rekonstrukci jsem zastavil, dům chátrá. Jak dlouho trvá platnost žaloby? Jak mám dále postupovat? Může např. soud vydat nějaké předběžné opatření? Děkuji, Pavel

ODPOVĚĎ:
pokud došlo k zastavení soudního řízení, měla by být poznámka spornosti odstraněna. Nicméně katastr se zjevně o zastavení řízení nedozvěděl, proto bude nyní iniciativa ležet na Vás.
Obraťte se proto na soud s přípisem, aby Vám bylo zasláno usnesení o zastavení řízení s vyznačenou doložkou právní moci. Zároveň v přípisu uveďte, že na základě tohoto řízení je v katastru vedena poznámka spornosti, a aby soud zaslal usnesení o zastavení řízení také na katastr. Nechat si vyznačit doložku právní moci můžete také osobě na soudě, když si vezmete s sebou usnesení a na toto vyhotovení usnesení Vám právní moc vyznačí.
Až obdržíte usnesení s vyznačenou právní mocí, obraťte se na katastr s žádostí, aby byla poznámka spornosti vymazána z důvodu, že řízení bylo pravomocně zastaveno (pokud by k tomu nedošlo z podnětu soudu).
V případě nejasností se obraťte přímo na příslušný katastr nemovitostí, kde máte nemovitost zapsánu, a na právním oddělení by Vám měli rovněž poradit, jak konkrétně postupovat.