Prosím Vás o radu jak postupovat. Od roku 2012, kdy byla podána žaloba z titulu uznání dluhu, kterou žalovaná podepsala za úvěr, který za ní zaplatili, jsem v jednání se Slovenským soudem, kterému jsme několikrát posílali podklady včetně kopie příslušného uznání. Žalovaná napadla žalobu promlčení a celá věc se vyvíjí tak, že je slovenský soud vyzývá neustále k výpovědi.

Jednu již absolvovali tady v České republice na vlastní žádost, kdy před předvoláním jim soud neposlal otázky které byly požadovány zodpovědět, ale ani je neinformoval o tom, že je v ČR budou vyslýchat. Na našem soudu jsem vše zodpověděla a přišla další předvolání ze slovenska. Už nevíme co dělat, neobdrželi jsme ze strany žalované resp. soudu jediný papír nebo info na co se vlastně odvolává o promlčení a jak toto dokazuje, protože to dokázat nemůže, a všechny důkazy a dopisy na předvolání chodí jen jim. Můžou se již nějak bránit? Děkuji za informaci Jitka

ODPOVĚĎ:
V dané věci bude třeba vyčkat na nařízení jednání a tam celou situaci vysvětlit. Účastník řízení má právo kdykoliv nahlížet do soudního spisu, aby zjistil, jak se věc vyvíjí, nicméně byste za tímto účelem museli jet ke slovenskému soudu.