Je možné, aby se pozemky zařazené do lesního půdního fondu staly automaticky dnem 1.1. 1996 pozemky PUPFL bez souhlasu vlastníka a bez jeho účasti? Děkuji Leoš

ODPOVĚĎ:
Stručná odpověď na Váš dotaz zní: Ano, je to možné a stalo se tak.
V této souvislosti je nutné si uvědomit, že „lesní půdní fond“ je pojem, který byl používán předešlou právní úpravou, konkrétně v § 2 a násl. zákona o lesích (z roku 1977). Zákon o lesích (z roku 1977) byl však k 1. 1. 1996 zrušen a nahrazen lesním zákonem (z roku 1995), který je účinný dodnes.
Lesním zákonem (z roku 1995) byly zrušeny i prováděcí vyhlášky zákona o lesích (z roku 1977), které se týkaly lesního půdního fondu, a to zejména vyhláška o postupu při ochraně lesního půdního fondu a vyhláška o ochraně lesního půdního fondu při územně plánovací činnosti (tyto vyhlášky byly částečně nahrazeny dnes (12.01.2019) platnou vyhláškou o náležitostech žádosti o odnětí nebo omezení a podrobnostech o ochraně pozemků určených k plnění funkcí lesa).
Dnes (12.01.2019) účinný lesní zákon (z roku 1995) již nepracuje s pojmem „lesní půdní fond“, nýbrž s pojmem „pozemky určené k plnění funkcí lesa“ (a to ve svém § 3).
K transformaci pozemků náležejících do lesního půdního fondu na pozemky určené k plnění funkcí lesa tedy došlo ze zákona, tzn. že za tímto účelem nebylo nutné zahajovat žádné řízení či získávat souhlasy vlastníků příslušných pozemků. Pozemky určenými k plnění funkcí lesa se staly samozřejmě pouze ty pozemky z bývalého lesního půdního fondu, které splňovaly podmínky dle § 3/1 lesního zákona (z roku 1995).
Mírně nad rámec Vašeho dotazu připomínám, že rovněž ty pozemky, které byly v rámci lesního půdního fondu vedeny jako „bezlesí“ (v lesních hospodářských plánech schválených před 1. 1. 1996), se k 1. 1. 1996 staly pozemky určenými k plnění funkcí lesa, jak vyplývá z § 59/8 lesního zákona (z roku 1995).
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 61/1977 Sb. , o lesích
vyhláška č. 99/1977 Sb. , o postupu při ochraně lesního půdního fondu
vyhláška č. 12/1978 Sb. , o ochraně lesního půdního fondu při územně plánovací činnosti
zákon č. 289/1995 Sb. , o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)
vyhláška č. 77/1996 Sb. , o náležitostech žádosti o odnětí nebo omezení a podrobnostech o ochraně pozemků určených k plnění funkcí lesa
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde (s výjimkou právních předpisů již neplatných) :
https://portal.gov.cz/app/zakony/