Zajímá mě pokuta za nezaplacení parkovného, pokud byl parkovací automat mimo provoz. Tuto skutečnost mám nafocenou (text na obrazovce), volala jsem i na obě telefonní čísla, která byla na automatu uvedena, obě nedostupná. Splnila jsem veškeré pokyny, které na automatu byly uvedeny.

Odešla jsem tedy od vozidla a když jsem přišla večer, byla na okně samozřejmě cedulka o přestupku od Městské policie. Město tvrdí, že parkomat byl v pořádku, ale já mám zdokumentované, že nebyl. Pokuta činí 700 Kč. Jak mám postupovat. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Předložíte-li ve správním řízení důkazy, ze kterých bude zřejmé, že automat nefungoval (tj. fotografie obrazovky, příp. i výpis z telefonu, dokládající volání na doporučená telefonní čísla), pak byste neměla být shledána vinnou z přestupku. Jestliže Vaše obec/město zpoplatní parkovací místa, musí zároveň umožnit řidiči poplatek zaplatit. V případě, že jste postupovala dle pokynů a přesto neúspěšně (event. na místě nebylo automatů více) - znamená to, že město Vám neumožnilo parkovací poplatek zaplatit. Jedná se tedy dle mého o pochybení na straně města a pokuta by Vám udělena být neměla. Domnívám se tedy, že byste měla být ve správním řízení úspěšná.