Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.195

Výživné po plnoletosti

1 odpověď

Dobrý den, dceři bude 18 let, je těžce postižená a bude jí přiznán důchod. Přijde tím pádem o alimenty, které na ní platí bývalá manželka, nebo má na ně nárok i nadále? Dcera není schopná se sama uživit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti trvá do té doby, dokud se není dítě schopno samo živit. Tedy ani skutečnost, že Vaše dcera bude pobírat invalidní důchod, neznamená, že tato dávka bude pokrývat veškeré její životní potřeby. Pokud se tedy dítě z důvodu zdravotního postižení nemůže objektivně živit samo, může vyživovací povinnost trvat i po dosažení zletilosti a přiznání invalidního důchodu.
Povinnost platit výživné matce dceři přiznáním invalidního důchodu nezaniká. Matka by si musela zažádat soud, aby stanovené výživné s ohledem na přiznaný invalidní důchod snížil nebo zrušil. Soud poté bude muset celou záležitost prošetřit a na základě zjištěných skutečností rozhodnout zda návrhu matky vyhoví či nikoliv.