Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.073

Povinnosti majitele příjezdové cesty

1 odpověď

Dobrý den, můj dotaz se týká přístupové cesty k mému nově nabytemu soukromému pozemku, která je v KN zapsaná jako - DRUH POZEMKU: ostatní plocha, ZPŮSOB VYUŽITÍ : ostatní komunikace. Můj pozemek je v reálu přístupný pouze po vedlejším soukromém, neoplocenem pozemku, protože přístupová cesta k mému pozemku je za mnoho let nepouzivani neprostupně zarostla naletovou drevinou o průměru cca 5-15cm. Majitelem výše zmiňované cesty je obec a můj dotaz zní - Má majitel takto v reálu" zmizelé" přístupové komunikace povinnost obnovit tuto komunikaci do stavu běžného používání ke kterému je určena?? Děkuji a přeji hezký den. HAMALČÍK JAN

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná o tzv. veřejnou účelovou komunikaci ve smyslu § 7 písm. a) zákona o pozemních komunikacích. Dle tohoto ustanovení je účelovou komunikací
a/ pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků;
b/ účelovou komunikací je i pozemní komunikace v uzavřeném prostoru nebo objektu, která slouží potřebě vlastníka nebo provozovatele uzavřeného prostoru nebo objektu.
Za stav komunikace odpovídá její vlastník. Pokud sám nepodniká potřebné kroky k její údržbě, může mu nezbytné úpravy v zájmu bezpečnosti a plynulosti provozu nařídit stavební úřad (viz § 137 stavebního zákona).

V případě, že by se jednalo o tzv. místní komunikaci, pak za její stav vlastník odpovídá dle ustanovení § 27 zákona o pozemních komunikacích.

Obraťte se tedy na místní obecní úřad s dotazem, o jakou komunikaci se jedná a zároveň obec vyzvěte k úpravě cesty s tím, že pokud tak neučiní, obrátíte se na stavební úřad či silniční správní úřad (podle toho zda je o účelovou či místní komunikaci).