Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.549

Vymáhání dluhu ze směnky po splatnosti - postup, návod, trestní oznámení

1 odpověď

Dobrý den,
20.6.2010 jsem půjčila kamarádovi 150.000 Kč na základě směnky, s tím, že mi vše splatí do 30.1.2014. Doposud mi dluží 100.000 Kč. Snažila jsem se vše řešit domluvou, ale došlo to tak daleko, že již ani nereaguje na mé urgence.
Dá se s tím po tolika letech ještě něco dělat? Mohu podat třeba trestní oznámení, nebo tak něco?
Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

musím Vám zklamat, ale nastala-li splatnosti směnky dne 30. 1. 2014, uplynutím tří let ode dne splatnosti došlo k promlčení směnečného nároku. Váš nárok lze po dlužníkovi uplatňovat, ale jde již o promlčený nárok (tzv. naturální obligaci) a bude záležet jen na dlužníkovi, jestli Vám svůj dluh uhradí. V případě, že byste se domáhala svého práva u soudu a dlužník namítne promlčení, soud takový návrh zamítne. Stejně tak, pokud se jednalo o standardní půjčku, by ani orgány činné v trestním řízení neshledaly v jednání dlužníka žádné znaky trestného činu.