Exekuce na dům s hypotékou - pořadí uspokojení pohledávek

1 odpověď

Dobrý den, RK nám zpronevěřila peníze prodej domu. Po vleklém soudním řízení byla majitelka RK pravomocně odsouzena. Jelikož neprojevila snahu dluh splácet, požádali jsme tedy o exekuci jejího majetku, exekuční příkazy byly vystaveny, povinná požádala o zastavení exekuce. Do exekuce je kromě účtů, automobilu povinné zahrnuta i polovina rodinného domu. Na ní je ale zástavní právo banky na hypotéku. Jaké je v případě prodeje domu v dražbě pořadí uspokojování pohledávek, nejprve banka, následně další věřitelé, t. j. my jako oprávnění. Děkuji předem za odpověď.

Zdravím Vás, ano mám za to, že hypoteční banka by měla být uspokojena jako první, neboť její zástavní právo je starší, další věřitelé by měly být uspokojovány následně. V případě dalších exekucí je výhodné zjistit, který exekutor by měl danou nemovitost dražit a v případě, že Vaše exekuce by byla až třetí tak v souladu s ust. § 336f občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) přihlásit k exekutorovi prvnímu v pořadí, takto získáte stejné pořadí jako v pořadí první exekuce a tedy i výhodnější pořadí při uspokojování Vaší pohledávky. K sepsání přihlášky pohledávky do exekuce první v pořadí je lepší navštívit advokáta. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.