Zástavní právo na nemovitost pronajímatele - riziko pro nájemníka, nájemce, podnájemníka, podnájemce

1 odpověď

Pronajímatel domu, ve kterém s manželem bydlíme se dostal do finančních potíží a má na katastru blokaci "zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu".
Co to znamená a jaký to může mít vliv na náš movitý majetek v domě v případě hrozby exekuce. V nájmu jsme na základě nájemní smlouvy.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, na Váš movitý majetek toto vliv nemá, může to však mít vliv na dům, který obýváte. Exekuce postihuje výlučně majetek povinného a nikoli nájemce. Je-li však zřízeno zástavní právo na nemovitosti (domě) vlastníka domu, který tento dům pronajímá, tak je zde hrozba, že pokud pronajímatel nevyrovná dluh u orgánu, který toto zástavní právo zřídil, nemovitost (dům) by mohl být i prodán v dražbě a Vy byte tedy takto mohli případně i přijít o bydlení, pokud byste se s novým majitelem nemovitosti nedohodli na tom, že Vám bude dům i nadále pronajímat. Takže by asi nebylo od věci si o této věci s pronajímatelem otevřeně promluvit.