Exekuce na dětský účet - rodič dlužník s exekucí

1 odpověď

Dobrý den,
prosím Vás, měla bych dotaz zda když si založím běžný účet na svého syna a budu mít podpisové právo na tento účet, zda mi můžou sáhnout na tento účet exekutoři. Již v minulosti jsem měla ne mojí vinou problém s exekutorem a dodnes platím určitou částku.
Děkuji.

Zdravím Vás, zásadně by exekutor neměl tento účet postihovat, neboť se nejedná o účet povinného, ale u účet dítěte povinného. Jako problematické vidím dispoziční právo s tímto účet. Zde by totiž záleželo i na odpovědi banky na žádost o součinnost soudního exekutora. Pokud by banka uvedla, že Vy u ní nemáte veden účet, bylo by vše v pořádku. Pokud by však banka uvedla, že máte dispoziční práva k účtu, mohl by být tento účet postižen exekucí. V tomto případě by však bylo možné podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu by však bylo nutné uvést, že byl exekučně postižen účet osoby odlišné od povinného, a sice nezletilého dítěte povinného, což je nutné exekutorovi rovněž doložit smlouvou o zřízení účtu, ze které je zřejmé o čí účet se jedná a mám za to, že exekuce by měla být zastavena, tedy pokud by Vám na tento účet nechodili peníze a exekutor by se to dozvěděl, poté by byla šance na zastavení exekuce nižší.