Soukromé údaje dlužníků publikované spol. PROVIDENT - rodná čísla, čísla občanského průkazu

2 odpovědi

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli je legální umožnit přístup k rodnému číslu a k číslu občanského průkazu.
Našel jsem totiž na internetu stovky dokumentů od společnosti PROVIDENT.
Jsou veřejně dostupné a obsahují citlivé údaje od desítek klientů od roku 2014 do 2017.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, osobně mám za to, že popsané obchodní praktiky výše popsané společnosti jsou v rozporu se zákonem č. 101/2006 Sb. , o ochraně osobních údajů, neboť rodná čísla ani čísla občanských průkazů či jejich kopie by v žádném případě neměli být zveřejněny na žádných internetových stránkách žádné obchodní společnosti. Tyto údaje by měly být anonimizovány a uschovány ve složkách klientů. Mám za to, že pokud jsou Vaše informace pravdivé je možné o tom ve formě podnětu ke kontrole informovat Úřad pro ochranu osobních údajů, aby provedl kontrolu.

Dobrý den,
domníváte-li se, že společnost PROVIDENT porušuje své povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně osobních údajů či některého z evropských předpisů upravujících tuto oblast, obraťte se na ve věci příslušný Úřad pro ochranu osobních údajů (http://www.uoou.cz).