Jak platit výživné v insolvenci, oddlužení, osobním bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
od 2014 jsem v insolvenci.
Jsem rozvedená a mám dospělou dceru (22 let), která studuje VŠ. Dcera otěhotněla, bydlet bude u svého přítele a otce dítěte. Jakým způsobem bych ji měla platit výživné? Dokud bydlí u mě, je to jednoduché a jasné, ale v této plánované situaci nevím, jakým způsobem to vyřešit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výživné je pohledávkou postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou dle ust. § 169 odst. 1 psím. d) insolvenčního zákona, tedy se uspokojuje přednostně kdykoliv v průběhu oddlužení.

Je však třeba, aby výživné bylo stanoveno pravomocným rozsudkem soudu.

Bude tak třeba, aby dcera podala k příslušnému soudu návrh na stanovení výživného a navrhla výši výživného. Při následném jednání můžete s částkou souhlasit, přičemž soud však bude prověřovat i tak majetkové poměry Vás i dcery, zejména otázku nezaopatřenosti dcery – dítěte.

Poté, co bude rozsudek vydán, dcera uplatní výživné u insolvenčního správce a ten jí jej bude hradit ze srážek z Vaší mzdy. Srážky budou zároveň vyšší, neboť Vám odpadne jedna vyživovaná osoba.