Exekuce formou srážky z platu, mzdy, výdělku a zablokování účtu v bance - může k tomu dojít?

1 odpověď

Dobrý den.
Splácím exekuci formou srážek ze mzdy. Pokud bych si výplatu po srážkách nechal posílat na bankovní účet vedený na mé jméno, nemůžou mi už z toho nic strnout? A Pokud by mi na ten účet přišla nějaká jiná platba? Může mi vůbec exekutor šáhnout na účet, když už splácím z platu?
Děkuji

Dobrý den, Vašemu dotazu uvádím, že soudní exekutor může po pověření vedením exekuce soudem vymáhat pohledávku způsoby, které stanoví zákon č. 120/01 Sb. , exekuční řád, a to jedním nebo i všemi způsoby najednou. Mezi základní způsoby vymáhaní pohledávky oprávněného patří srážky ze mzdy a postižení účtu povinného. Z uvedeného je zřejmé, že exekutor může vedle Vaší mzdy postihnout i Váš účet a veškeré platby, které na něj přijdou, tedy i zbytek platu, rovněž zajistit. Z účtu si můžete po jeho postižení vybrat pouze dvojnásobek životního minima (v roce 2018 tato částka činí 6.810,- Kč), které Vám banka vyplatí na Vaši žádost. V praxi se problém zasílání nezabavené části mzdy na účet povinného řeší zpravidla tak, že je tato částka vyplácena v hotovosti, na složenku, apod.