Insolvence a náklady na advokáta věřitele nepřihlášené do insolvence, oddlužení

1 odpověď

Dobrý den,
od 04/2014 mám insolvenci, která probíhá bez problému.
01/2018 jsem obdržela usnesení, že jsem povinna žalobci zaplatit náklady za řízení advokátem.
Myslela jsem, že tyto náhrady jsou již uvedeny v celkové částce, kterou splácím.
Přijde mi to postavené na hlavu, jelikož nejsem schopna platit cokoliv navíc, když mám životní minimum. Nevím co mohu dělat v této komplikované situaci.
Když jsem se obrátila na svého insolvenčního správce, odpověděl mi, že to není v jeho silách a nemůže se mi k věci vyjádřit.
Poradíte?
Děkuji za zpětnou vazbu.

Dobrý den,

jedná-li se o náklady řízení k pohledávce věřitele, která byla splatná či již existentní před zjištěním Vašeho úpadku insolvenčním soudem, nemá na její úhradu věřitel nárok, neboť si ji měl přihlásit do insolvenčního řízení a měla být uspokojována ze splátkového kalendáře.

Pokud se však jedná o náklady řízení k dluhu, který vznikl až po zjištění Vašeho úpadku, jste povinna jej uhradit.