Exekuce na dlužníka nemajícího trvalé bydliště v domě ubytovatele - hrozí exekuce nedlužícího majitele domu?

1 odpověď

Dobrý den,
prosím můžete mi poradit, Mám svůj dům a dříve tam byla přihlášená maminka. Ta má na sebe psané exekuce. Nyní ale asi rok na adrese není přihlášená a soud posílá exekuční rozhodnutí na tuto adresu. Mám strach, aby mi do domu nepřišla exekuce. Jak může soud, pokud má maminka úřední adresu jinde, zaslat na mou adresu pro ni dopis. A jak já se mohu bránit, když se mnou nikdo nekomunikuje. A já nemohu číst dopis pro ni, ani si jej vlastně přečíst?
Děkuji.

Dobrý den, ze strany soudu se jedná o pochybení, neboť soud musí veškerou korespondenci zasílat na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel. Tato chyba zřejmě vznikla tak, že soudní úřednice si neověřila změnu adresy v centrální evidenci obyvatel a stále zasílá dokumenty soudu na starou adresu. Tuto skutečnost doporučuji bezodkladně soudu sdělit, telefonicky i písemně. Písemnost adresujte k (jednomu z) řízení, jehož je Vaše maminka účastníkem. Dále bych Vám doporučovala uvedenou změnu adresy nahlásit i u exekutora, který exekuci proti Vaší mamince vede, s informací, že se u Vás maminka nezdržuje a nemá u Vás žádné věci. Tímto můžete předejít případnému postupu exekutora, který může mít za to, že Vaše maminka má své věci uložené u Vás a může je přijít k Vám zajišťovat, přičemž při zajišťování věcí se zpravidla neřeší jejich vlastnictví a třetí osoba (Vy či další členové domácnosti) by se následně museli bránit podáním návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu s doložením vlastnictví. K Vašemu dalšímu dotazu, dokumenty pro Vaši maminku si přečíst můžete s jejím svolením nebo jí je jen předejte. Pokud to není možné, můžete je rovněž zaslat zpět orgánu či osobě, které je zaslaly na Vaši adresu.