Srážky v insolvenci

1 odpověď

Srážky v insolvenci: dle rozhodnutí soudu posílame správci každý měsíc výplatní pásky a ten nám určí splátku k zaplacení. Vše fungovalo 06/2019-05/2019 bez problémů. Teď se manželce objevila na pásce informace o příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění a výše příspěvku zaměstnavatele na stravenky. Správkyně po nás chce aby jme si tohle vše platili z nezabavitelné částky a tyhle častky dle jejího názoru se musí zahrnout do čisté mzdy. Bohužel nesouhlasíme s jejím názorem, na stránkach justice.cz, kde je kalkulačka a uvedená metodika se uvádí, že výpočet je z čisté mzdy a žádáme Vás o radu zda je její názor správny a jak máme dál postupovat. Také po nás žádá zpetné doplacení těchto částek za témeř rok. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
řiďte se podle částky, která je na pásce uvedena jako čistá mzda. Předpokládám, že příspěvek na penzijní připojištění se v čisté mzdě nepromítne, protože by to neměla být součást mzdy (nezahrnuje se do hrubé mzdy). Nehledě na skutečnost, že se k této částce v současné době fakticky nedostanete. Insolvenční správce by po vás neměl požadovat (do) placení z nezabavitelné částky. Upozorňuji, že předpokládaná míra plnění vašeho oddlužení musí být stále alespoň 30%. Insolvenční správkyně by měla v případě neplnění povinností z vaší strany podat zprávu na krajský soud. Proti této se jde bránit písemným vyjádřením. Pokud byste si neporadili se sepsáním vyjádření, doporučuji obrátit se na advokáta, popř. organizaci poskytující bezplatnou právní pomoc.