2005 jsme se sestrou zďedili po otci byt 4+1 v Jesenici u Prahy. Znalecký posudek pro dědické řízení byl 681000 Kč za tento byt. Do dnešní doby v bytě bydlím. Provedla se rekonstrukce bytu i celého domu. Sestra nikdy nic neplatila a bydlela jinde. Nyní chce po mě vyplatit z dědictví a tvrdí, že má nárok na polovinu ceny bytu v této chvíli. Jakou cenu musím zaplatit? Děkuji. Richard

ODPOVĚĎ:
Ano, skutečně v případě vypořádání podílového spoluvlastnictví má sestra nárok na vypořádání v částce odpovídající aktuální ceně nemovitosti. Vy se můžete domáhat snížení podílu pro vyplacení investicemi do nemovitosti. Pokud se nedomluvíte, bude nejlepší nechat si zpracovat znalecký posudek, který zohlední jak aktuální cenu nemovitosti, tak Vaše investice do nemovitosti.