Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám manžela a máme dvě společné děti. Manžel má ještě nemanželské dítě, ale není u něho uveden v rodném listě, zatím. Je možné nějak právně ošetřit, že  kdyby zemřel, aby vše zdědily jen jeho dvě první manželské děti a já jako manželka? Pomůže sepsání závěti? Je lepší předělat SJM - byt, hypotéku, účet atd. na mne jako manželku, jde to? Manžel se mnou souhlasí. Moc děkuji Žaneta

ODPOVĚĎ:
Pokud manžel není uveden v rodném listě, tedy nebylo určeno ani souhlasně prohlášeno otcovství, pak nemanželské dítě nemá dědické právo.
V daném případě by dědili dědicové v prvé dědické třídě, tedy manželka a děti zůstavitele rovným dílem. Není třeba sepisovat žádného dokumentu.
Pokud by bylo k nemanželskému dítěti určeno otcovství Vašeho manžela, pak při dědění ze zákona dědí ve stejném režimu i ono dítě. Závětí lze upravit podíly, ale nezletilému dítěti musí zůstat alespoň 3/4 jeho zákonného podílu, zletilému dítěti 1/4 zákonného podílu.
Co se týče přepisu majetku, není ani tak podstatné, na koho je nemovitost či bankovní účet napsán, jako spíše, kdy byl nabyt. V tomto směru bych Vám doporučila zúžit společné jmění manželů, kde stanovíte, kdo je výhradním vlastníkem jakého majetku. Majetek druhého z manželů se pak nestává součástí dědictví. Pro sepsání dohody o zúžení společného jmění manželů kontaktujte notáře.


► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Otec nezapsaný v rodném listě a dědění, dědictví, dědické řízení

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.