Zemřela mi tchýně (97 let), bez 100% pomoci manželky by se neobešla, kdo a na základě čeho určí její náhradu za péči 24 hod. pro dědické řízení. Jedná se o péči za cca 8 let. Notářka nám řekla, že můžeme oprávněně požadovat, ale i dokázat. Stačí os. výpověď naší letité a dobře obeznámené sousedky, písemná další (87) i přítomné dědičky?

§1693, odst. 3 Nový obč. zákoník č. 89/2012 Sb. Spěchá, prosím, musíme to do 18.12.2017 doložit. Děkuji, Pavel.

ODPOVĚĎ:
Doporučuji notářce předložit čestné prohlášení Vaše, Vaší manželky, sousedů, případně lékaře, pokud Vaše manželka s matkou k lékaři docházela. Čestná prohlášení podepsat s úředně ověřeným podpisem (není výlučně třeba, spíše doporučuji). Pokud by toto nedostačovala, notářka si může tyto vyslechnout, ale nebude-li skutečnost péče některý z dědiců sporovat, postačí ona čestná prohlášení.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • 24hodinová péče o babičku, dědečka - náhrada do dědického řízení
  • Kdo může vypočítat cenu péče o osobu blízkou nemohoucí pro účely dědického řízení