Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Nastala u mne nemilá situace ohledně dědictví po mé babičce. Babička měla dvě děti, mojí tetu a mého otce, který už je bohužel deset let po smrti. Jelikož se do dědického řízení vložil můj bratr (chtěl po mě iniciály k notáři), prý máme právo na část dědictví. Jenže od té doby nastal u nás zvrat. Bratr se snaží o domluvu se mnou a mou sestrou, ohledně podílu na dědictví. Z jeho interpelace v dědictví nefiguruje naše mamka (manželka zesnulého otce), což nás se sestrou znejistilo a chtěly bychom vědět na co a jestli vůbec máme jako pozůstalý nárok na dědictví. Od notáře nám ještě nic nepřišlo, ale zaráží nás urgentnost mého bratra se s námi domluvit o něčem, když ani nevíme zda na to máme právo a ani jaká je hodnota majetku. Prosím Vás proto o radu. Děkuji, Pavlína

ODPOVĚĎ:
Po babičce dědí její děti, tedy Vaše teta a otec. Pokud je otec po smrti, jeho dědický díl dědí rovným dílem jeho potomci, tedy vnoučata babičky. Manželka otce v tomto případě do babičce, tedy ve vztahu k manželce tchýni, nedědí. Pokud jste tedy tři sourozenci, dělíte se o otcův podíl rovným dílem, tedy máte každý nárok na třetinu otcova dílu.

 

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Právo bývalé manželky na dědictví po bývalém manželovi - má nárok na dědický podíl nebo ne?
  • Právo bývalého manžela na dědictví po býval manželce - má nárok na dědický podíl nebo ne?
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.