Vydědění rodičem z důvodu nezájmu potomka, potomků - informace
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Dědictví, vydědění, závěť (články)
- Zveřejněno: 15. březen 2011
O možnosti vydědění vím, a znám i čtyři podmínky, za kterých vydědit lze. Dočetl jsem se i informaci, že vydědit z důvodu dlouhodobého nezájmu dětí lze jen v případě, pokud já bych zájem o kontakt s nimi projevoval a oni ho odmítaly. Jinak prý ne. Já ale po negativních zkušenostech kontakt s nimi nevyhledávám, takže vydědit z tohoto důvodu prý nelze.
Proto hledám jinou cestu a chtěl jsem zjistit, zda stačí, když bude majetek v katastru evidován pouze na manželku a ne jako SJM, přestože jsme ho nabyli během společného manželství. Děkuji, Marek
ODPOVĚĎ:
Komentář k dlouhodobému nezájmu ze strany dítěte, který uvádíte není zcela přesný. Za dlouhodobý nezájem dítěte o zůstavitele se považuje situace, kdy dítě odmítá pečovat o zůstavitele a nemá o něj vůbec žádný zájem.
O dlouhodobý nezájem se ale nejedná, pokud dítě se snaží být s rodičem v kontaktu, navštěvuje ho, stará se o něj, a rodič to přesto odmítá, s dítětem nekomunikuje a vyhýbá se mu. Pokud ve vztahu ke svým dětem jste v pozici odpovídající druhé variantě – tak tehdy opravdu nemůžete své potomky vydědit (resp. můžete, ale listina o vydědění bude napadena pro neplatnost, a to pravděpodobně úspěšně).
To, že majetek v katastru nemovitostí přepíšete na manželku nic neřeší. Doporučuji notářskou smlouvou zúžit SJM a na základě této smlouvy převést na manželku dům.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.