Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

5. 8. 2016 jsem uklouzla na rohožce při vstupu do supermarketu Lidl v Příbrami. Následoval pád s následky:
a) zlomenina krčku stehenní kosti,
b) distorze (podvrtnutí) kotníku,

c) distorze kolenního kloubu, vše na pravé končetině. Rohož byla celokovové konstrukce z příčných hladkých pásků, na nichž patrně chybělo gumové protiskluzné krytí. S velkými bolestmi jsem byla převezena RZP do příbramské nemocnice, kde jsem strávila bezesnou noc. Další den jsem byla na vlastní žádost převezena na pražské odborné pracoviště Ortopedie Bulovka, kde jsem vzápětí podstoupila operaci kyčelního kloubu formou totální endoprotézy. Po několikadenním pobytu na pooeračním oddělení jsem byla přemístěna na privátní rehabilitační pracoviště v místě (ORTO – REHA), kde mi je poskytována profesionální odborná péče na vysoké úrovni. Ubytování zde je pouze ve formě nadstandardu, což je poměrně finančně náročné. Ještě v době rekonvalescence mi končí dovolená a já budu v zaměstnání čerpat nemocenské dávky, čímž také přijdu o značnou část svého příjmu. Moc prosím, poraďte, jak vše řešit. Díky. Marcela

ODPOVĚĎ:
V současné chvíli je nezbytné zahájit s příslušným supermarketem (resp. jeho vlastníkem) jednání o mimosoudním (tedy smírném) odčinění újmy, kterou jste utrpěla. Pro hladký průběh takového jednání je zapotřebí, abyste byla schopna veškerá svá tvrzení a požadavky (zejména ty finanční) prokázat (resp. řádně vyčíslit). Jelikož není jisté, zda vlastník supermarketu svou odpovědnost za Vámi utrpěnou újmu uzná, resp. bude-li k mimosoudnímu odčinění újmy vůbec ochoten, doporučuji Vám již v této chvíli využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
který Vás bude při jednání s vlastníkem supermarketu zastupovat, shromáždí veškeré potřebné podklady a případně Vás bude zastupovat i v soudním řízení (nebude-li smírné řešení možné a budete nucena podat na vlastníka supermarketu žalobu).
Co se týče nároků, které Vám v souvislosti s úrazem vznikly (resp. mohly vzniknout), upozorňuji na tato ustanovení občanského zákoníku:
1/ Dle § 2958 občanského zákoníku platí, že při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce i ztížení společenského uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.
V tomto ohledu bude zapotřebí, abyste oslovila (resp. prostřednictvím Vašeho advokáta) soudního znalce z oboru "zdravotnictví" - odvětví "stanovení nemateriální újmy na zdraví", seznam všech soudních znalců, kteří jsou pro tento obor a odvětví zapsáni, naleznete zde:
http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm
Soudní znalec provede "ocenění" Vámi vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění (k ohodnocení ztížení společenského uplatnění se zpravidla přistupuje po ustálení zdravotního stavu), přičemž bude vycházet pravděpodobně z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradám nemajetkových újem, bolesti a ztížení společenského uplatnění, která je dostupná zde:
http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/ns_web.nsf/Metodika
2/ Dle § 2960 občanského zákoníku je škůdce povinen hradit též účelně vynaložené náklady spojené s péčí o zdraví poškozeného, s péčí o jeho osobu nebo jeho domácnost tomu, kdo je vynaložil; požádá-li o to, složí mu škůdce na tyto náklady přiměřenou zálohu. V tomto případě se jedná o veškeré náklady léčení, které jste musela vynaložit (cena léků, hospitalizace, rehabilitace, doprava k lékaři apod.).
3/ Dle § 2962/1 občanského zákoníku platí, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti poškozeného se hradí peněžitým důchodem ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem poškozeného před vznikem újmy a náhradou toho, co poškozenému bylo vyplaceno v důsledku nemoci či úrazu podle jiného právního předpisu.
4/ Dle § 2963 občanského zákoníku platí, že:
- po skončení pracovní neschopnosti, případně při invaliditě, nahradí škůdce poškozenému jeho ztrátu peněžitým důchodem, který se stanoví vzhledem k rozdílu mezi výdělkem, jakého poškozený dosahoval před vznikem újmy, a výdělkem dosahovaným po skončení pracovní neschopnosti s
přičtením případného invalidního důchodu podle jiného právního předpisu; dojde-li ublížením na zdraví k dlouhodobému zvýšení potřeb poškozeného, stanoví se výše peněžitého důchodu i vzhledem k těmto potřebám;
- dosahuje-li poškozený po skončení pracovní neschopnosti výdělku jen s vynaložením většího úsilí nebo se zvýšenou námahou, které by, nebýt škodné události, jinak nemusel vynaložit, odčiní se mu peněžitým důchodem i zvýšená námaha nebo úsilí; při stanovení výše peněžitého důchodu se přihlédne i ke zvyšování výdělků v daném oboru, jakož i k pravděpodobnému růstu výdělku poškozeného podle rozumného očekávání.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.