Pracuji jako řidička MKD ve dvouposádce a zajímalo by mě, zda doba strávená na místě spolujezdce během jízdy, se započítává do pracovní doby? Nebo, pokud je to pouze "pohotovost", která se do pracovní doby nezapočítává, jaká odměna za tuto dobu práce náleží? Děkuji, Daniela

ODPOVĚĎ:
Doba strávená na místě spolujezdce je dle § 3 písm. b) nařízení vlády č. 589/2006 Sb. , kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě je pracovní pohotovostí. Doba pracovní pohotovosti se do pracovní doby nezapočítává, pokud v jejím průběhu nedojde k výkonu práce. Zároveň však není dobou nepřetržitého odpočinku mezi směnami.
Za pracovní pohotovost náleží náhrada mzdy nebo platu dle § 140 Zákoníku práce, a to ve výši 10% průměrného výdělku.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Řidič kamionu jako spolujezdec čekající na práci (pracovní pohotovost) - právo na plat, mzdu