2014 jsem koupil pozemek s chatou po ověření v katastru nemovitostí, že se zde nenacházejí žádné věcná břemena (služebnosti) a to ani na inženýrské sítě a ani prodávající, coby soused chatař mě na nic takového neupozornil přesto, že znal níže uvedenou historii, protože vlastní dlouhodobě a aktivně užívá svůj další pozemek, který těsně sousedí s tím, jenž mě v roce 2014 odprodal.

2004 byl zřízen v celém chatovišti po domluvě a na náklady chatařů vodovod a nikdo se tehdy neobtěžoval řešit věcná břemena na vodovod. Většina chat má vodovod tažen standardně podél cesty, která je ve vlastnictví Českých lesů a na svůj pozemek pak nataženou standardně přípojku. V domnění, že se jedná o stejný případ, jsem si na svém pozemku 2017 nechal přistavět zastřešené parkování a pergolu, což byla finančně nákladnější záležitost. Nicméně teprve před pár dny mě bylo sousedem chatařem oznámeno, že se budou zřizovat na pozemcích po 14 letech od zprovoznění vodovodu služebnosti na inženýrské sítě, tedy vodovodu a to konkrétně v případech, kdy vodovod prochází pozemkem na další pozemky. Po velmi pracném pátrání u chatařů starousedlíků jsem postupně zjistil, že zde bohužel spadá i můj pozemek a zastřešené parkování a pergola tím nesplňuje podmínku ochranného pásma o šířce 1,5 m, protože vodovod s odbočkou k mé chatě prochází z části přímo pod zastřešeným parkováním a pergolou a z části v jejich těsné blízkosti. Pokud zřízení věcného břemene odmítnu, je mě doslova vyhrožováno ostatními chataři z okolních pozemků, že provedou přeložku přes jiný pozemek a mě odstaví od vodovodu. Vodovod na pozemcích není ale ošetřen ani žádnou platnou smlouvou, pouze něčím ve stylu seznamu členů a větou, že v případě neuhrazení spotřebované vody bude takový člen vyloučen, jinak zcela nic. Neexistuje zde ani žádný právní subjekt ve smyslu společenství vlastníků vodovodního řadu, ani není na dotčených pozemcích zřízeno žádné věcné břemeno z minulosti, čili před projektem, nebo po dokončení vodovodu a vše tady doteď fungovalo spíše na dobré slovo. Nicméně s postupnou a pozvolnou obměnou vlastníků pozemků v chatovišti se teprve nyní rozhodli řešit služebnosti na vodovod na pozemcích. Jak mám v tomto případě postupovat, abychom mohli dojít ke vzájemné shodě a nebyl jsem vydíráním nucen, buď nové zastavení pozemku kvůli ochrannému pásmu zbourat, neboť předpokládám, že toto ochranné pásmo vzniká automaticky, pokud přistoupím na zřízení služebnosti na vodovod na svém pozemku. Pokud služebnost ale odmítnu, nebyl zase můj pozemek a tím i chata odstřižena od vodovodu kvůli přeložce, kterou si chtějí v případě mého nesouhlasu se služebností na vodovod na mém pozemku vést sousedící chataři jinudy a tuto skutečnost si navzájem odhlasovat. Hradit to pak chtějí ze společného fondu pro případné opravy vodovodu, kde každý rok každý chatař napojený na vodovod přispívá domluvenou paušální částkou. Ještě upřesním, že se každý v minulosti podílel jednorázovou částkou 30.000 Kč na nákladech na vybudování vodovodu, díky které se stal členem a byl tak připojen na vodovod, čili nebyl mu vodovod dán k užívání zdarma a který je tak ve společném majetku chatařů a tento vodovod je pak v dáli, tedy již mimo chatoviště napojen na obecní vodovod. Na mě členství a spoluvlastnictví vodovodu přešlo automaticky koupí pozemku od předešlého majitele. Hledám tady rozumný kompromis přijatelný pro obě strany, který bych jim mohl předložit a zároveň se zbytečně z neznalosti nevzdával pod nátlakem svých práv. Děkuji

ODPOVĚĎ:
Je nutno uvést, že pokud přistoupíte na zřízení služebnosti vodovodu, je pravdou, že Váš pozemek bude značně znehodnocen. Nejen kvůli ochrannému pásmu, ale i z důvodu, že pokud budete chtít na svém pozemku jakékoliv stavební úpravy, budou mít právo se k těmto úpravám vyjadřovat všichni spoluvlastníci vodovodu a můžou je tedy i zablokovat. To se samozřejmě týká ale všech chatařů, kteří na svém pozemku vodovod budou mít.
Druhá varianta, že vodu nebudete kvůli svému nesouhlasu mít, je samozřejmě také nevýhodná. K uvedenému se nedá poradit nic víc, než abyste si zvážil, co je pro Vás větší problém - zda nemít vodu nebo být omezen věcným břemenem.
Zkuste ještě popřemýšlet, zda by trasa vodovodu nemohla být přemístěna tak, aby ochranné pásmo nezasahovalo do Vašich staveb.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dodatečné veřejné věcné břemeno pro vodovod umístěný v zemi na soukromém pozemku soukromé osoby po dlouhou dobu