Počet stránek ve webu: 47569

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda má exekutor právo zablokovat bankovní účty manžela povinného za dluhy, které vznikly před uzavřením manželství a pocházejí z předchozího manželství povinného v důsledku nevyřízeného SJM?
    Krátký popis situace. Jsem vdaná cca 4 roky - 2011-2015. Po celou dobu se táhnou soudy ohledně SJM mezi mým mužem a jeho bývalou ženou. Vznikly dluhy, byla nařízena exekuce. Účastníky exekuci jsou můj manžel a jeho bývala žena.
    Společný majetek nemáme. Dům, zařízení domu, auto – vše jsem již vlastnila před uzavřením manželství.
    Včera (16.12.2024) 5.2.2015 mi byly obstaveny soukromé a podnikatelské účty. Jsem OSČ, omezuje mne to v podnikání, které mne živí, v plnění mých povinností vůči státu – úhrada soc. a zdrav. pojištění, úhrada leasingu, úhrada úvěrových splátek aj. Má exekutor právo na tento krok? Je ohrožen i můj majetek? Volám SOS. Co mám dělat? Prosím, prosím pomozte…
    S pozdravem I.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, exekutoři velmi často blokují účty manželům povinných, a to i když oni osobně s dluhy manžela nemají nic společného. Mají za to, že vznikem manželství vzniká i SJM, v tomto mají pravdu. Nicméně by neměli zastavovat účty manžela povinného, který je podnikatelem a tento účet prokazatelně slouží k výkonu podnikatelské činnosti. Stejně tak jako exekutor nemůže povinnému zabavit věci sloužící k výkonu povolání (podnikání), pokud exekuce nesouvisí s podnikatelskou činností povinného. Zde bych se bránila námitkami, kde bych uvedla, že na Váš případ dopadá ust. § 304a občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb. Toto ustanovení se týká účtu podnikatele coby zaměstnavatele, zde je banka povinna vyplatit mzdy těmto zaměstnancům povinného. Banka je povinna zaměstnancům mzdy z tohto účtu vyplatit, a to pouze jedenkrát, a to na základě prohlášení povinného s úředně ověřeným podpisem. Doporučuji Vám, abyste si toto ustanovení prostudovala.
    Proti výkonu rozhodnutí přikázáním pohledávky z účtu povinného sloužícího k podnikatelské činnosti bych se bránila námitkami, které bych adresovala exekutorovi. Takto by Vás totiž exekutor mohl dostat do velmi nepříjemné situace, kdy nebudete moci, a to ne vlastní vinou splnit Vaše závazky. Dále uvádím, že můžete požádat banku o vyplacení dvojnásobku životního minima, z každého obstaveného účtu, a to žádostí podle § 304b občanského soudního řádu. Banka Vám tuto částku tj. cca 6.800,- Kč na základě Vaší žádosti vyplatí. Tento postup můžete uplatnit pouze jedenkrát za celou dobu trvání exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. O tom by Vás měl exekutor poučit.
    -----
    Velmi Vám děkuji za rychlou odpověď. Naštěstí nejsem zaměstnavatelem, ale doporučený Vámi zákon si i tak prostuduji. Osobně jsem nedostala ani exekuční příkaz, ani poučení. Pouze kopií listin: Usnesení soudu aj, kde mé jméno vůbec nefiguruje, pouze jména povinných. O tom, že jsou obstaveny mé účty, jsem se dozvěděla z banky a z datové schránky mého manžela, kam přišel exekuční příkaz s uvedením mého jména jako "dalšího účastníka řízení - manžela povinného". K osobě exekutora jsem si zjistila, že prý podle něj se "píši zákony". Údajně tento člověk si na poli exekucí dělá, co chce.
    -----
    Dobrý večer. Koukám, že dobře znáte své kolegy. Bingo! Je to on. To si tak věří, že sám porušuje zákon? Nebo to jen zkouší, a protože se lidé většinou exekucí bojí, naletí mu? Nějak tuším, že obě varianty jsou správné : -)
    SJM upravené nemáme. U většiny domácího zařízení nebudu moci doložit, že bylo zakoupeno ještě před uzavřením manželství. Mám zvyk vždy po 2-3 letech vyhazovat paragony z důvodu stáří (aby se to nekupilo). To je teda situace…
    Takže Vaši kolegové mi můžou odnést věci z domácností, co? Může vůbec člověk bránit před exekutory svoji vlastní domácnost? Manžel se ke mně nastěhoval s taškou plnou starého oblečení, které jsem stejně vyhodila, vůbec nic nepřinesl. Vše nechal bývalé ženě. Vše, co máme, jsem pořídila sama. Nerada bych o to přišla ne svojí vinou. Dělám několik zaměstnání, abych měla to, co mám.
    -----
    Děkuji Vám za odpověď a za radu, velmi si toho vážím.
    Zde jsem našla svědectví lidí o tom, jak se chovají přerovští exekutoři. http://exekutor.biz/nejhorsi-zkusenost-s-exekutory-z-prerova Je to hrůza. Doufám, že k ničemu takovému nedojde. Takže na slušnost těchto exekutorů spoléhat nemohu. Za sebe strach nemám, ale za dceru. Prostě nesmí je nikdo pustit dovnitř. Netušila jsem, že něco takového se může dít v naše dny.

    Omlouvám se, že Vás takto využívám, ale zeptám se Vás ještě na jednu věc. Uvažovali jsme s manželem, že aby mne s dětmi chránil, mohli bychom se rozvést. Teď už je ale pozdě, neprošlo by to. Co ale anulovat sňatek? Našla jsem si to v zákoně, ale ani jeden z důvodů se nám nehodí. Dal by se anulovat sňatek, kdybych jako důvod uvedla zatajení informaci ohledně právě dluhů anebo něco ohledně zdravotního stavu. Třeba, že mi manžel zatajil, ze nemůže mít děti. Setkala jste se s něčím takovým?

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování