Rodinné právo
Zamítnutí příspěvku na bydlení pro nesdělení ukončení nájemní smlouvy (osoba brala bezdůvodně dávky)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 33
Pobírala jsem příspěvek na bydlení v nájmu, který skončil 31.7.2024. Zapomněla jsem ale ukončení nájmu nahlásit a vidím, že mi dávka byla odeslána ještě i v srpnu a září (dřív jsem si toho bohužel nevšimla). Nyní jsem začala bydlet v novém nájemním bytě a chci o příspěvek žádat znovu. Případ předchozího bytu, ale není v aplikaci Jenda uzavřený. Doložím smlouvu o ukončení prvního nájmu a počítám s vrácením dvou dávek za srpen a září. Může mi být uložena pokuta za pozdní vrácení? A může mi být nová žádost o příspěvek v novém bytě z těchto důvodů zamítnuta? Díky za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 96
S manželkou nežijeme ve společné domácnosti, ale nejsme rozvedení. Když mám peníze z dědictví po rodičích, nespadají do SJM, ale můžu z těchto peněz koupit nemovitost? Nebude pak manželka mít na nemovitost nárok? Případně jak postupovat. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 206
Píši ohledně rozvodu mého bratra. Už má první dvě etapy soudem vyřešené (děti, samotný rozvod). Nyní se řeší poslední část - majetkové vyrovnání. Jelikož vždy hypotéku a vše okolo platil on, bývalá manželka dělala dluhy/exekuce, které musel platit také on, má i tak bohužel ze zákona právo na půl hodnoty nemovitosti, do které nepřinesla žádné peníze (většinu času byla i na mateřské). Nyní je již rok vdaná za nového muže. Fixace společné hypotéky končí teď v červnu a nadále ji platí pouze bratr. Rád bych se touto cestou informoval, zda toto období, kdy je nově provdaná při majetkovém vyrovnání bude započítáváno pouze bratrovi (ne do SMJ), nebo zda to nehraje roli a nemá tak cenu mu pomáhat se splácením po navýšení splátek, popřípadě uhrazení části hypotečního dluhu (doplácel bych případný rozdíl já) u nové fixace, protože to nebude nijak zohledněno při vypořádání? A spíše tak ulehčíme bývalé manželce, které je úplně jedno, že je vázaná také v hypotéce a přesto nemá zájem cokoliv splácet a vyhýbá se domluvě o majetku. Dále bych se rád zeptal na financování nemovitosti. Na pozemek a tepelné čerpadlo bratr dostal darem od našich rodičů 400.000 Kč v době manželství. Budou se tyto peníze připisovat při vyrovnání do spoluvlastnictví, nebo pouze bratrovi? Děkuji moc.
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Děkuji za odpověď. Rád bych se ještě informoval na to, jakou má mít formální stránku při dokazovaní u soudu dar od rodičů. Rodiče jsou zvyklí disponovat většinově hotovostí, tudíž předávali peníze vícekrát hotově, a to 150 000 Kč na čerpadlo a 70 000 Kč na fasádu + 250 000 Kč na pozemek – ty byly vzaty ze spoření na bratrovo jméno. Postačí čestné prohlášení bratra, že peníze dostal v hotovosti (smlouvu s rodiči nemá)? Nebo je nutné dohledávat výpisy výběrů u bank rodičů a spárovat s fakturami, popřípadě dohledat faktury jednotlivých věcí a zajít za zhotoviteli a požádat je o svědectví, popřípadě svědectví mých rodičů?
Dále bych se chtěl zeptat, jestli se nějak bere v potaz při vypořádání nominální hodnota darů obdržených na zmíněné věci v době začátku manželství, když teď díky inflaci apod má dům/pozemek vyšší hodnotu než na začátku stavby?
Při splácení je anuita rozdělena na splátku samotné jistiny a úroků. Při případném vypořádání se bude odečítat celá anuita, kterou bratr zaplatil po rozvodu, nebo jen splacená jistina? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 112
Dostala jsem plnění od pojišťovny jako pozůstalá po sestře, která se stala obětí autonehody. Plnění s uvedením mého jména přišlo na manželův účet, protože já svůj nemám. Je toto plnění předmětem dědického řízení jako společný majetek manželů a má na něj nárok dcera manžela z prvního manželství? Protože si to její matka nepřála, tak ji osobně neznám a ani jsem se s ní nikdy nesetkala. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 200
Bydlím v bytě na smlouvu o zřízení služebnosti bytu, věcné břemeno bytu - jako oprávněná. Povinný po mě žádá placení nájmu, jsem v invalidním důchodu a chtěla bych se zeptat, zda mohu žádat o příspěvek na bydlení, kde v aplikaci vyplním výši nájmu. Děkuji za váš čas a pěkný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Eva Gregorová (exekuce, správní pr.)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 74
Můj dotaz se týká domácích mazlíčků. Abych byl konkrétní, s bývalou přítelkyní jsme si pořídili psa, kdy jsme detaily výběru a koupě řešili na dálku, jelikož jsem byl několik měsíců mimo ČR. Podařilo se mi obstarat kontakt a dojednat další postup s majitelkou chovné stanice pomocí emailové komunikace. Následně přítelkyně vše dořešila, včetně podpisu rezervační a následně kupní smlouvy. Po nějaké době jsme se rozešli a jelikož právě ona má k dispozici dům mimo město a já se stěhoval na byt, tak pes zůstal s ní. K fence máme oba velmi blízký vztah a bohužel došlo k tomu, že se stala předmětem až vydírání, kdy jakékoli nepřistoupení na dobu, místo nebo nesdělení v očekávaném předstihu, kdy přesně mohu psa vyzvednout a vrátit, končí vyhrožováním, že mi už nebude "půjčena". Dostávám se tak do situace, kdy musím celý svůj program přizpůsobit a "podlejzat", abych vůbec mohl vidět svého psa, což za prvé svazuje ruce a zadruhé je až nedůstojné. Je mi jasné, že největší páka je podpis na smlouvě, nejsem si však jist jak by se postupovalo při soudním řízení? Smlouvu podepsala přítelkyně, která momentálně hradí veškeré náklady a stará se o výcvik. V mých rukou je emailová korespondence do doby než jsem předal řešení na bývalou přítelkyni. Bohužel platba proběhla hotově a mám tedy pouze záznam o výběru z bankomatu. Následně mám už jen komunikaci z chatu, kdy jsme spolu řešili detaily pořízení psa. Několikrát mi nabízela finanční vyrovnání nákladu při koupi výměnou za to, že se vzdám možnosti ji vídat, na což jsem samozřejmě nepřistoupil. Je možné v této situaci něco řešit resp. něčeho docílit? Mockrát děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 113
Dotaz se týká akcii v běžném režimu SJM. V případě, že nakoupím akcie/ETF před manželstvím je jasné, že zůstávají v mém výlučném majetku i za jeho trvání.
1. Jak je to ale v případě, když bych akcie/ETF nakupovala během manželství, ale pouze z odděleného účtu, kde bych měla uložené prostředky nabyté pouze před manželstvím a na tento účet nikdy nepřišla mzda, která by mohla “smísit” mé výlučné prostředky s prostředky SJM?
2. Pokud akcie ve výlučném vlastnictví prodám za trvání manželství, zisk je součást SJM. Jak je to v případě, kdy akcie/ETF ve výlučném vlastnictví neprodám a nastane rozvod? Dohledala jsem i právní názory, kdy se zvýšení hodnoty neprodané akcie ve výlučném vlastnictví (tedy nerealizovaný zisk) považuje za součást SJM a je nutné tento nerealizovaný zisk do vypořádaní SJM zahrnout. Předem Vám děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 120
Bydlím v nájmu v bytě 3+1 a mám dva podnájemníky, jež mají se mnou podnájemní smlouvy. Celkem nás v tomto bytě bydlí tedy tři lidi. Pobírám příspěvek na bydlení a posuzovanou osobou jsem jen já. Úřadu práce dokládám svůj příjem z invalidního důchodu, z práce, a od dvou podnájemníků. Jako náklad na bydlení je nájem a záloha na služby, jež měsíčně platím celé sám majiteli bytu. Mají nárok na nějakou část z tohoto příspěvku, jež chodí na můj účet, i tito dva podnájemníci? Děkuji předem za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 130
Mám dotaz ohledně vypořádání společného jmění manželů SJM. Před vznikem manželství jsem zdědil dům, tudíž je můj. Za vzniku manželství, které trvalo 18 let se sjednala hypotéka na 700.000 Kč, která sloužila na výměnu střechy a různé rekonstrukce. Ostatní úpravy na mém domě se dělali svépomocí, za pomoci známých, přátel a rodiny. Nyní došlo k rozvodu a bývalá manželka po mě chce určitou finanční částku, konkrétně 1.200.000 Kč jako vypořádání SJM, nemá žádné faktury ani účtenky atd., pouze dokumenty k výše zmiňované hypotéce a foto dokumentaci, jak můj dům vypadal před a po rekonstrukci no a mě se zdá tato částka vysoká a myslím, že se chce na můj úkor obohatit. Samozřejmě chápu a vím, že na něco určitě právo má, ale jak v tomto případě postupovat, když dohoda o vypořádání není možná jelikož každý z nás má úplně jinou představu o sumě? Dohoda s bývalou prostě není možná. Díky za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 118
Obracím se na Vás otázkou k vypořádání SJM. Tři měsíce před uzavřením manželství jsem koupil byt v osobním vlastnictví, který je v katastru zapsán na mé jméno. Pořizovací cena bytu byla 1.660.000 Kč. Větší část (900.000 Kč) jsem uhradil před manželstvím a zbytek (760.000 Kč) jsem splácel hypotékou - rovněž uzavřená na mé jméno před vznikem manželství. Vše jsem platil z mých prostředků, manželka nepřispěla nic. V uzavřeném manželství jsem pak splácel pouze 11 měsíčních splátek po 3.580 Kč a následně jsem se rozhodl zbytek hypotéky doplatit z našetřených peněz, které jsem měl na účtu a v hotovosti před vznikem manželství (doplatek s úroky činil asi 780,000 Kč). Bude mít manželka v případě vypořádání SJM v této souvislosti nějaké nároky? Dle mého názoru maximálně na část z oněch 11 splátek hypotéky, tam by se měl ale nějak započíst rozdíl k průměrné ceně běžného nájmu v danou dobu.... Děkuji za odpověď.